Tiroid hormon artışına bağlı prematür ejakülasyon oluşum mekanizmasında santral dopaminerjik sistemin rolü
Role of central dopaminergic system in premature ejaculation produced by elevated thyroid hormone levels
- Tez No: 314663
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışmamızda ötroidik ve hipertroidik sıçanlarda intraserebroventriküler kateter ile dopamin agonisti verilerek ejakülasyonun sağlanması ve tiroid hormonunun ortaya çıkardığıprematür ejakülasyonda santral dopaminerjik sistemin rolünün araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmada ağırlıkları 300-350 gram olan Wistar türü 16 adet erkek sıçan kullanıldı. Çalışma başlangıcında denekler her bir grupta sekiz sıçan olacak şekilde iki gruba ayrıldı.Hipertiroidizm oluşturulacak sıçanlara; 14 gün süre ile günde bir kez 250 micg/kg dozda olmak üzere subkutan enjeksiyon yolu ile tiroksin hormonu verildi. Sıçanlar son enjeksiyongününü takiben birinci gün içerisinde operasyona alındı. Operasyonlar intraperitoneal 1.2 gr/kg üretan ile sağlanan anestezi altında uygulandı. Paxinos ve Watson sıçan beyin atlasını rehber alarak stereotaksik olarak sol serebral ventriküle kanül implantasyonu yapıldı.Sonrasında tek taraflı seminal vezikül (SV) kateterizasyonu ve bulbospongioz (BS) kas diseksiyonu yapıldı. Tüm sıçanlarda intraserebroventriküler olarak 20 micg dozda verilen 7-OH-DPAT enjeksiyonu öncesi ve sonrası SV basınç ölçümleri ve BS kas elektromiyografik (EMG) aktivite ölçümleri yapıldı.Hipertiroid sıçanlarda 7-OH-DPAT enjeksiyonu ile ilk ejakülasyon anı arasındaki süre anlamlı olarak daha kısa bulundu (p=0,0065). 7-OH-DPAT enjeksiyonu sonrası SV basıncı artışların maksimum amplitüd değerleri ile kontrol grubu arasında istatistiksel farklılık saptandı (p=0,0053). Hipertiroidik gruptaki sıçanların seminal vezikül kontraksiyonu ile bulbospongiosus kas kontraksiyonu arasındaki interval süreleri kontrol grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı olarak daha kısa bulundu (p=0,0187). Ejakülasyon ile ilgilideğerlendirilen diğer parametrelerin ise gruplar arasında farklılık göstermediği saptandı.Sonuç olarak bu parametrelerin oluşum mekanizmasında hipertiroidik ve ötiroidik sıçanlarda intraserebral D3 reseptörlerinin katkısı olduğu; primer olarak noradrenejik,dopaminerjik ve serotoninerjik yolakların etkisi olan ejakülasyon fizyo-farmakolojisinin değerlendirilmesinde reseptörlerin rollerinin ve etki mekanizmalarının açığa çıkması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu düşülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study we aimed to investigate the role of central dopaminergic system by administration of preferential D3 agonist 7-OH-DPAT in premature ejaculation produced byelevated thyroid hormone levels.A total of 16 adult male Wistar rats weighing 300 to 350 gm were used in the study. At the beginning of the study the animals were separated randomly into two groups. Eigth ratswere operated as a control group after subcutan injection of %0.9 NaCl and eigth rats were administered subcutaneously L-thyroxine (T4) for 14 days to induce moderate hyperthyroidism. Following the day after the last injection operations were performed. Rats were anesthetized by intraperitoneal injection of urethane for 1.2 gm/kg body weight. Left cerebral ventricle was cannulated stereotaxically coordinates according to Paxinos and Watson?s (1998) rat brain atlas. Rats underwent seminal vesicle (SV) catheterization and bulbospongiosus (BS) muscle dissection. Electromyographic (EMG) recordings of BSmuscles and SV pressure measurements were performed in all groups before and after administration of 20 micg 7-OH-DPAT intracerebroventricularly.The time interval between 7-OH-DPAT administration and first ejaculation were significantly reduced in hyperthyroid rat group (p= 0,0065). Maximum amplitude of the seminal vesicle pressure values in hyperthyroidism group compared with the control group revealed a statistically significant difference (p=0,0053). In hyperthyroidism group, time interval between the contraction of the seminal vesicle and bulbospongiosus musclecontraction were significantly shorter than control group (p=0,0187). All of the other results measured in hyperthyroidism and control group did not differ significantly from each other.We propose that D3 receptors may have a key role in ejaculation and thyroid hormoneincrease related premature ejaculation. Further studies are needed to clarify this issue.