Otoimmün tiroid hastası adolesan kızların psikopatolojik incelemesi
Psychopathological investigation of adolescent girls with autoimmune thyroid disease
  1. Tez No: 545868
  2. Yazar: ENGİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRİYE PINAR İŞGÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Klinik çalışmalar, tiroid fonksiyon bozukluğundan bağımsız olarak yüksek tiroid otoantikor seviyeleri ile psikiyatrik bozukluklar arasındaki ilişkiye işaret etmektedir. Bu nedenle olgu kontrol çalışmasında HT'li ötiroid kızlarda tiroid otoimmünitesi ile mental bozukluklar arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sakarya Üniversitesi Hastanesi Çocuk endokrin polikliniğimizden Nisan 2018 ve Ağustos 2018 tarihleri arasında HT'li 41 pubertal kız hasta alındı. Kontrol grubu 41 sağlıklı pubertal kız çocuğundan oluştu. Dahil edilme kriterleri: 12 ila 18 yaş arası, normal tiroid hormon düzeyleri ve normal TSH serum. konsantrasyonu (0,3-5 mIU / L) idi. HT tanısı, hipoekojenik tiroid ultrason paterni ile ilişkili yüksek düzeylerde anti-TPO ve / veya anti-Tg antikorlarına dayanıyordu. Dışlama kriterleri, immünolojik ve romatolojik bozukluklar, diyabet, hiperkortizolizm ve bilinen nöro-psikiyatrik hastalıklar, tiroid hormonuyla tedavi, glukokortikoidler, immünosüpresif veya anti-psikotik ajanlar gibi kronik hastalıkların öyküsünü içerdi. Obezite, engellilik gibi ruhsal ve fiziksel durumu etkileyen bilinen diğer komorbiditeler de dışlama faktörleriydi. Tüm olgulara fizik muayene, serum serbest T4, TSH, anti-TPO anti-Tg antikorları ve tiroid ultrasonografisi de dahil olmak üzere tam bir tiroid değerlendirmesi yapıldı. Tiroid değerlendirmesinden sonra tüm katılımcılar psikiyatri polikliniğine yönlendirildi. Demografik verilerle ilgili bilgi edinmek için standart bir form kullanılmıştır. Psikiyatrik tanı iki adımda yapıldı: İlk olarak, DSM-IV tanı ölçütlerine göre ÇDÖ ve KAYBÖ testlerinin Türkçe versiyonu kullanılarak. Daha sonra K-SAD-PL röportajı, çocuk verilerinden habersiz aynı psikiyatrist tarafından yapıldı. Bulgular: Her iki grupta ÇDÖ anket ölçeğinde anlamlı bir fark yoktu (p = 0,47). Her iki grupta da ortalama değer cut-off değerinin altındaydı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Clinical studies point to that an association between high levels of thyroid autoantibodies and psychiatric disorders independently of impairment of thyroid function. Therefore we aimed to investigate the association between thyroid autoimmunity and mental disorders in euthyroid girls with HT, in a case-control study. Material and Methots: 41 pubertal female patients with HT were recruited from our endocrine outpatient clinics of the University Hospital of Sakarya, between April 2018 and August 2018. Control group was consisted of 41 healthy pubertal school girls. Inclusion criteria were: age from 12 to 18 years, normal thyroid hormone levels, and serum TSH concentration of 0.3-5 mIU/L. Diagnosis of HT was based on high levels of anti-TPO and /or anti-Tg antibodies, associated with a hypoechogenic thyroid ultrasound pattern. Exclusion criteria comprised history of chronic diseases including immunological and rheumatological disorders, diabetes, hypercortisolism and known neuro-psychiatric illnesses, treatment with thyroid hormone, glucocorticoids, immunosuppressive or anti-psychotic agents. Other comorbidities known to affect psychic and physical well-being such as obesity, being with disabilities were also exclusion factors. All subjects underwent a complete thyroid evaluation including physical examination, measure of serum free T4, TSH, anti-TPO anti-Tg antibodies and thyroid ultrasonography. After the thyroid evoluation, all subjects were referred to psychiatric outpatient clinic. A standardized form was used to acquire information concerning demographic data. Psychiatric diagnosis was made by two steps: First, using the Turkish version of SCI and SCARED tests according to DSM-IV diagnostic criteria to be calculated. Afterwards, K-SAD-PL interview was done by the same psychiatrist who was unaware of children's data. Results: There was no significant difference on the CDI questionnaire scale (p=0.47). In both groups, the mean value was below the cut-off value.