Kuyumculuk sektöründe çalışanlarda potasyum siyanür teması ve tiroid homeostazı üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects on potassium cyanide exposure and thyroid homeostasis in jewelery workers
- Tez No: 749823
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA GÜMÜŞEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Siyanür ve tuzları sanayide ve imalatta yaygın olarak kullanılmaktadır. Düşük seviyelerde siyanüre kronik maruz kalmanın, insanlarda çeşitli nöropatik ve tirotoksik koşullardan sorumlu olduğuna işaret eden veriler bulunmaktadır. Siyanür, organizmada hızla iyodür taşınmasının güçlü bir inhibitörü olan tiyosiyanata metabolize edilir ve tiyosiyanat vücut sıvılarında kolayca ölçülebilir. Kuyumculuk sektöründe potasyum siyanür kullanıldığı ve bu işyerlerinde çalışanların siyanür maruziyetinin olabileceğine ilişkin bilgiler bulunmaktadır. Bununla birlikte, bu sektörde çalışanlarda siyanür maruziyeti ile tiroid homeostazının ilişkisini değerlendiren çalışmalar sınırlıdır. Ülkemizde yapılan bir çalışmaya da rastlanmamıştır. Bu bilgiler ışığında planlanan tez çalışmasında, kuyumcu imalathanesinde çalışan işçilerde potasyum siyanür maruziyetinin tiroid hormon parametreleri (T3, T4 ve TSH) üzerindeki olası etkilerinin belirlenmesi, karaciğer, böbrek fonksiyonları ile kan tablosundaki değişimlerin incelenmesi ve bu etkilerin maruziyet süresi ile ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubu (ÇT), Ankara'da bir kuyumcu imalathanesinde 2 yıldan daha uzun süredir çalışan sağlıklı 20-60 yaş aralığında erkek işçilerden oluşturulmuş, çalışma süresine bağlı olarak iki alt gruba ayrılmıştır. Herhangi bir endokrin bozukluğu olmayan, sağlıklı, 20-60 yaş ve cinsiyet yönünden çalışma grubu ile eşleştirilmiş un değirmeni çalışanlarından da bir kontrol grubu (K; n=40) oluşturulmuştur. Her iki grupta yer alan işçilerden alınan idrar örneklerinde tiyosiyanat düzeyleri, kan örneklerinde T3, T4, TSH düzeyleri ile karaciğer (alanin aminotransferaz-ALT, aspartat aminotransferaz-AST) ve böbrek (kreatinin, glomerüler filtrasyon hızı- GFR) fonksiyon parametreleri ile kan parametrelerinin ölçümü yapılmıştır. Ayrıca, serum nikel, tam kan kadmiyum ve krom düzeyleri de analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cyanide and its salts are widely used in industry and manufacturing. There are data indicating that chronic exposure to low levels of cyanide is responsible for a variety of neuropathic and thyrotoxic conditions in humans. Cyanide is rapidly metabolized to thiocyanate, a potent inhibitor of iodide transport by existing metabolic pathways and it can be easily measured in body fluids. Potassium cyanide is used in the jewelry industry and that workers in these workplaces may be exposed to cyanide. However, studies evaluating the relationship between cyanide exposure and thyroid homeostasis in workers are limited. No study was found in our country. In the thesis study, it was aimed to determine the possible effects of potassium cyanide exposure on thyroid hormone parameters (T3, T4 and TSH) in workers in a jewelry workshop to examine the changes in liver, kidney functions and blood parameters, and to correlate these effects with the exposure time. The working group (ÇT) consisted of healthy male workers between the ages of 20 and 60 who have been working in a jewelry workshop in Ankara for more than 2 years, and was divided into two subgroups depending on the working time A control group (K; n=40) was formed from flour mill workers who were healthy, 20-60 years old, and matched with the study group in terms of gender, without any endocrine disorders. Thiocyanate levels in urine samples taken from workers in both groups, T3, T4, TSH levels in blood samples, liver (alanine aminotransferase-ALT, aspartate aminotransferase-AST) and kidney (creatinine, glomerular filtration rate-GFR) function parameters and blood parameters were measured. In addition, serum nickel, total blood cadmium and chromium levels were also analyzed.