7-11 yaş çocuklarının yaratıcılıkları ile psiko-sosyal gelişimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 31468
  2. Yazar: EMİNE ERATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATE DÖNMEZ (BAYKOÇ)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
187 ÖZET 7 ve 11 yaş çocuklarının yaratıcılıkları ile psiko-sosyal gelişimleri arasındaki bağlantıyı bulmayı amaçlayan çalışmanın evrenini, 7 ve 11 yaş grubu çocukları oluşturmaktadır. Bolu Sakarya Ükokulu'ndan 14'ü kız, 12'si erkek olmak üzere 26 çocuk, ilkokul birinci sınıftan; 12*si kız, 12'si erkek olmak üzere 21 çocuk, ilkokul beşinci sınıftan örnekleme alınmıştır. Tüm birinci ve beşinci sınıflara dağıtılan bilgi formları değerlendirilerek, anne-baba üniversite mezunu ve annesi çalışan çocuklar örnekleme alınmıştır. Öncelikle beşinci sınıflara, daha sonra birinci sınıflara Torrance yaratıcılık testinin şekil bölümü uygulanmıştır. Yaratıcılık testleri değerlendirildikten sonra, aynı çocuklara psiko-sosyal gelişim ölçeği uygulanmış ve sonuçlar psiko-sosyal gelişim cetveline yazılarak değerlendirmeye alınmıştır. Yapılan değerlendirme sonucunda alınan puanlar bilgisayar analizi sonucu iç bölümlerde de açıkladığımız gibi bizi gerek bağımlılık açısından gerekse psiko-sosyal gelişim ve yaratıcılık konuları açısından 11 yaş çocuklarının 7 yaş çocuklarına oranla daha başarılı oldukları sonucuna götürmüştür. Genel olarak cinsiyet ayrımım gözönüne aldığımızda 7 yaş erkek ve 1 1 yaş erkeklerin yaşıtları kızlara oranla hem yaratıcılık, hem de psiko-sosyal gelişimleri açısından daha başarılı oldukları gözlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler korelasyon analizine tabi tutulmuştur. Sonuç olarak psiko-sosyal gelişim ve yaratıcılık boyutları arasmda pozitif yönde ve kuvvetli bir ilişki bulunmuştur. En yüksek korelasyon katsayısı (0.91) dir. Yaş ve cinsiyet gibi değişkenlerin de bu ilişkiyi etkiledikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
189 SUMMARY The basic aim of this research was to find out probable con nection between the creativity, at children at 7 and 11 years old and their psycho-social upbringing. The research was carried out on a total number of 50 students attending the Sakarya Primary School in Bolu. 26 first graders, 12 boys - 14 girls, and 24 fifth, 12 boys, 12 girls are included in this research. After the evaluati on of the information forms given to the first and fifth graders, those whose parents are university graduate, and whose mothers are working were included into the scope. Torrance Creativity Test battery was employed to the first and fifth graders. Follo- wingly, Psycho-social Development Battery was given to the same group and findings were evaluated. Consequently, the findings led us to the conclusion that 11 - year - old stundents were more succesful than the 7 - year - old stundents in both creativity and development. Moreover, conside ring the sexual difference, it was observed that male students of 7 and 1 1 years of age were more succesful than the female students in creativity and psycho-social development. The data obtained at the end of the research were evaluated in correlation analysis. As a result of it, a strong positive connec tion found between creativity and psycho-social development of the students. The highest correlation degree was found 0.91. Dif ferences in age and sex also effected the correlation. In addition, the dimonsions of psycho-social development and creativity were found to be strongly connected. In accordance with all these findings, it was concluded that, regardless of age and sex, creativity and psycho-social upbringing were potentially existent and that they developed interrelatedly. Addingly, it seems possible to say that creativity and psycho social development can be enbettered if proper conditions and tra ining should be provided for students.