Bilişsel gelişim yönünden 7-11 yaş dönemi güzel sanatlar eğitiminde resimli çocuk kitaplarının etkisi
Age period 7-11 in terms of cognitive development in fine arts education the impact of children's illustrated books
  1. Tez No: 953314
  2. Yazar: ESRA TOMBULOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7-11 yaş dönemi bilişsel gelişimi ve bu gelişimi destekleyen resimli çocuk kitaplarının eğitsel işlevini araştırmaktır. Sanat, insanoğlunun varoluşundan itibaren ortaya çıkmış, hayatın her alanında yer almayı başarmış bir olgudur. İnsan oğlu çok eski çağlardan beri duygularını ifade ederken de günlük hayatındaki rutinlerinde de sanat ile iç içe yaşamıştır. Başka bir ifade ile sanat; bir iş veya aktivitenin yaratıcı yöntemler, düş gücü ve esin yolu ile ortaya koyulma süreci olmakla birlikte kişiliklere de tesir eden bir kavramdır.Bu çalışmada resim, sanat ve kavramları, resmin ve sanatın çocuklar üzerindeki bilişsel gelişime etkisi ve bu gelişimin etkileme düzeyi ele alınmaktadır. Çocukların, gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için merak uyandıran, ihtiyaçları ve algı düzeyine uygun kitaplar ile etkileşimde olmaları önemlidir. Çalışmada, yaratıcılıkları, zihinsel ve bilişsel gelişimleri açısından yararlı etkinliklere yer veren çocuk kitaplarının öneminden bahsedilmektedir. Çocukların, sanat etkinlikleri sayesinde elde edecekleri kazanımlar ile topluma önemli değerler katabileceği farkındalığının incelendiği bu çalışmada, 7-11 yaş dönemi bilişsel gelişimlerine katkıları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the cognitive development of 7-11 year olds and the educational function of picture books that support this developmentArt is a phenomenon that has emerged since the existence of mankind and has managed to take place in every area of life. Since ancient times, mankind has lived with art while expressing his feelings and in his daily routines. In other words, art is a concept that affects personalities as well as the process of presenting a work or activity through creative methods, imagination and inspiration. This study examines the effects of painting, art and its concepts, the effect of painting and art on children's cognitive development, and the level of this development. In order for children to continue their development in a healthy way, it is important for them to interact with books that are intriguing and suitable for their needs and perception levels. The study discusses the importance of children's books that include beneficial activities in terms of their creativity, mental and cognitive development. This study examines the awareness that children can add important values to society with the gains they will gain through art activities, and evaluates their contributions to cognitive development in the 7-11 age group.