Sağlık sektöründe şirket değerleme: Bir hastane uygulaması
Valuation in the health sector: A hospital application
- Tez No: 384018
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL İPEK ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yaşadığımız çağ bilgi çağı olarak adlandırılmaktadır. Bilgi çağında öne çıkan kavramlardan yaşam hakkı, sağlık hakkı ve bu hakların ırk, cinsiyet, dil, din, ulusal köken farklılığı gözetilmeden düşünülen insan, uluslar arası belgelerde en değerli varlıklar olarak yerini almış, hakları güvence altına alınarak uluslar üstü hukukun korumasına girmiştir. Günümüz tıp bilimi ve teknolojisi insan vücudunun gereksinim duyacağı tıbbi müdahale öncesi tetkik ve teşhisi ayrıntılı yapılabilir kılmıştır. Sağlık sektörünün gereksinimi olan sağlık işgücünün sayısal olarak artması yönünde tıp fakültelerinin kontenjanları arttırılmış, yeni tıp fakülteleri açılmış, sayısal artış beklentisi ise nitelikli tıp eğitiminin kalitesi yönünde tartışmaları başlatmıştır. Sağlık sisteminin işleyişini düzenleyen sağlık politikaları, hastanelerin işleyişini düzenleyen yönetim politikaları ile beraber birey ve toplumun genel sağlık düzeyini, tedavi ve bakımın niteliğini belirlemektedir. Sağlık politikaları insanların genel sağlık düzeylerini geliştirici ve destekleyici nitelikte olmalıdır. Bireyin teşhis, tedavi ve bakım süreçlerine yön veren hekimler, insanlık onurunu gözeten ve tıbbi etik kurallara uygun tıbbi müdahalelerle bireylerin iyileşmesi ve refahı için katkı yaparken, tıbbın dejenerasyonuna sebebiyet vermemeli ve güdümleyici olmamasına özen göstermelidir. Son yıllarda Türkiye'de ve dünyada küreselleşme sürecinin hızlanması ile artan şirket birleşmeleri ve satın almalar, şirket değerlemesinin kurumlar ve yatırımcılar açısından daha da önemli bir hale gelmesine neden olmuştur. Uygun şirket değerleme yöntemlerinin seçilmesinde sektörel durumun ve şirket yapılarının iyi bilinmesi gerekmekte, işletmelerin mali tablolarından elde edilen verilerin kullanılmasıyla şirketlerin piyasa değerinin bulunması hedeflenmektedir. Bu çalışmada sağlık sektöründe hizmet veren bir hastanenin aktif net değerleme yöntemine göre şirket değeri belirlenmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler :Sağlık, Hastane İşletmeleri, Sağlık İşletmeleri Birleşme,Sağlık İşletmelerinde Değerleme, Entelektüel Sermaye
Özet (Çeviri)
Is called the era we live in the information age. Forward the concepts in the information age; the right to life, right to health and the rights of race, sex, language, religion, thought, without national origin differences in the observance of human, has taken its place as the most valuable asset in international documents, nations taking those rights guaranteed entered the protection of the above law. Today, medical science and medical technology will require medical intervention before the examination of the human body has made a detailed diagnosis can be made. Health sector of the health workforce needs of numerical quotas in the direction of increasing medical school has increased, new medical schools opened, and the numerical increase has initiated discussions expectations in terms of quality of the qualified medical education. Health policy governing the functioning of health systems, hospital management policies that regulate the functioning of the individual and of society in general health status and determines the quality of treatment and care. Health policies should be supportive of the developers and the general health of people. Individual's diagnosis, treatment and care processes in stress replication of physicians that direct them, with humanity that promotes the dignity and proper medical attention to medical ethics, individuals while contributing to healing and well-being should take care medicine degeneration and the lack of manipulations. In recent years, increased globalization process of mergers and acquisitions in Turkey and the world has resulted to become more important in terms of organizations and investors. The sectoral status and the structure of the companies should be well known for the selection of appropriate valuation methods, and the market value is aimed to find by the data derived from the financial statements of the companies. In this study, a hospital's market value were tried to determine according to net asset's valuation method. Key Words : Health, Hospital Operations, Health Enterprises Merger