Ortaklığın giderilmesi davası
Litigation for dissolution of partnership
  1. Tez No: 914598
  2. Yazar: AYŞENUR MEYDANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM MİNE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bir eşya üzerindeki mülkiyet hakkı tek olmakla birlikte bu hakkın birden fazla kişi tarafından birlikte kullanılması mümkündür. Bu hallerde söz konusu eşya üzerinde birlikte mülkiyet halinin varlığından söz edilmektedir. Birlikte mülkiyete aynı eşya üzerinde birden fazla kişinin hak ve yükümlülükleri de ortaya çıkmaktadır. Bu durum ortak ve paydaş kişiler arasındaki ilişkilerin mülkiyet ilişkisini de etkilemesine neden olmaktadır. Bazı hallerde kişiler arası ilişkiler devam ettirilemez bir nitelik taşıyarak bir ya da bir kaç ortak tarafından sona erdirilmek istenmektedir. İşte taraflar bakımından sürdürülmek istenmeyen birlikte mülkiyet halinin sona erdirilme yöntemlerinden birisi de ortaklığın giderilmesi davasıdır. Dava sonucunda taraflar ortak ya da paydaş sıfatını kaybetmekle birlikte birlikte mülkiyet hali de sona ermektedir. Davanın açılabilmesi için taraflardan birisinin iradesi yeterli olmakta olup, taraflar istemeleri halinde dava süresinde feragat, ıslah ya da anlaşma yoluyla uyuşmazlığı kendi aralarında da sona erdirme imkânına sahiptir.
Özet (Çeviri)
The right of ownership over a property is singular. However, it is possible for this right to be jointly exercised by multiple individuals. In such cases, it is referred to as joint ownership of the property in question. Joint ownership implies multiple individuals have rights and obligations over the same property. This situation also affects the ownership relationship among co-owners and partners. In certain circumstances, the relationships between individuals become unsustainable, leading one or more co- owners to seek dissolution of the partnership. One method to terminate undesired joint ownership for the parties involved in a lawsuit for the dissolution of the partnership. As a result of the lawsuit, the parties lose their status as co-owners or partners, and the state of joint ownership is ended. The will of one party is sufficient to initiate the lawsuit, and if the parties desire, they have the option to resolve the dispute through waiver, amendment, or agreement during the course of the lawsuit.