Kısa vadeli sermaye hareketleri ile reel döviz kuru ilişkisi; Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 314700
  2. Yazar: ASLI KİZİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ONGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sıcak para olarak adlandırılan kısa vadeli yabancı sermaye girişlerinin ekonomi üzerinde etkileri son derece önemli kabul edilmektedir. Bugün Türkiye adını küreselleşme olarak nitelendirdiğimiz, tarifini sınırların ve mesafelerin ortadan kalkması olarak yapabileceğimiz bir süreçle karşı karşıyadır. İktisat literatüründe ikinci küreselleşme dalgası olarak kabul edilen süreçlerin temelleri, esasen 1970'lerde ithal ikameciliğin terki ile ihracata dönük büyüme politikasının tercih edilmesi sonucu 1980'li yıllarda atılmış, ancak yaşamımızda daha çok 1990 sonrası dönemde dünya genelinde yaygınlaştıkça kendini oldukça belirgin bir şekilde hissettirmeye başlamış, tüm dünyayı etkilediği gibi Türkiye'yi de etkilemiştir.Bu çalışmada kısa vadeli sermaye hareketlerinin oluşum sürecine, bu süreçte rol oynayan ekonomik kuruluşlara değinildikten sonra kısa vadeli sermaye hareketlerinin reel döviz kuruna ilişkisi incelenmiştir. Türkiye ekonomisini etkileme sürecindeki en önemli ekonomik büyüklüklerden birisi reel döviz kurudur.
Özet (Çeviri)
The impacts of the short term foreign capital inflows called as hot money on the economy are accepted highly significant. Turkey, today faces with the process which we describe as globalization and which can be defined as removing the borders and distances. In economic literature, the bases of the processes accepted to be the second globalization wave are fundamentally laid in 1980s as a result of preferring growth policy oriented for export with import substitution in 1970s; however, in the period after 1990, it makes itself apparent in our lives as it spreads worldwide and affects Turkey as it affects the whole world.In this study, after mentioning the formation period of short term capital movement and the economical institutions that play role in this period, the relation of the short term capital movement to the exchange rate is analyzed. One of the important economic sizes in the period of affecting Turkish economy is real exchange rate.