Küresel sivil toplumun doğuşu mu? Çevre STK'larının uluslararası politikadaki rolü ve işlevleri
Rising global civil society? The role and functions of environmental NGOs in international politics
- Tez No: 314701
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÖRS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Küresel sivil toplum tartışmaları yeni bir sorun-alan olarak çevre ve dünya politikasında yeni bir aktör olarak çevre STK'ları üzerinde çalışılmasını önermektedir. Bu çalışma çevre STK'larının uluslararası çevre politikasındaki etkinliklerini ortaya koymaya çalışmakta ve çevre STK'larının uluslararası çevre kurumlarıyla nasıl bütünleştiğine ilişkin analitik bir çerçeve önermektedir.Çevre STK'larının uluslararası alana temel giriş noktasını oluşturan Birleşmiş Milletler Sistemi son yirmi yıldır STK katılımı için yeni kanallar açmıştır. Çevre STK'ları sadece danışma için değil proje geliştirme ve uygulama konusunda da etkinlik göstermektedir. Ayrıca çevre STK'ları birçok çevre rejiminin müzakerelerine, yürütülmesine ve uygulanmasına katılmaktadır. Çevre STK'ları küresel ölçekteki ozon ve iklim değişikliği rejimlerinin oluşmasında önemli rol oynamıştır.Küresel çevreye yönelik kollektif eylemde çevre STK'larının görünürlüğünün artması daha geniş anlamda küreselleşme süreci tarafından biçimlendirilmektedir. İktisadi küreselleşme, küresel yönetişim ve bilgi teknolojisi çevre STK'larına küresel ölçekte örgütlenmek için yararlanacakları bir fırsat yapısı sunmaktadır. Bilgi ve meşruiyetle çevre STK'ları küresel çevre politikasında bağımsız bir aktör haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Global civil society debates suggest to study environment as a new issue area and environmental non-governmental organizations (NGOs) as a new actor to understand world politics in the globalization era. This study surveys that environmental NGOs role in international environmental politics and offer an analytical framework for understanding how and why environmental NGOs incorporated into international environmental governance.United Nation system as main entry point to international fora for environmental NGOs has offered new chanels for them past twenty years. Apart from consulting, environmental NGOs conceptualize and implement projects with UN agencies. In addition environmental NGOs participate negotiation, monitoring and implementation of many environmental regimes. Environmental NGOs play key roles in development of global scale environmental regimes such as climate change and ozon protection regime.Increasing visibility of environmental NGOs in collective action for global environment shaped by larger forces of globalization. Economic globalization, global governance and information technology offer an opportunity structure for environmental NGOs to organize global scale. With knowledge and legitimacy environmental NGOs become independent bargainers in international environmental politics.