Türkiye'de sigorta şirketlerinde yenilikçilik ve işletme performansı: Hayat ve emeklilik dışı sigorta şirketlerinde bir uygulama
Innovativeness and business performance in the non-life insurance and non-pension firms in Turkey: A research on the case of Turkey
  1. Tez No: 314718
  2. Yazar: ZEHRA BİNNUR AVUNDUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Yenilikçilik, günümüzün hızla değişen ve gelişen dünyasında işletmelerin hayatta kalmaları için sahip olmaları gereken önemli bir yetenektir. Sigorta ise, değerleri risklere karşı güvence altına alarak, risk gerçekleşmeden gerekli önlemlerin alınmasını ve riskin gerçekleşmesi durumunda ise meydana gelen zararların tazmin edilmesini sağlayan bir sistemdir. Ekonomik kayıpların önlenmesi için sigorta sektöründe de imalat sanayinde olduğu gibi yenilikler yapılmaktadır. Ancak yenilikçilik çalışmalarında daha çok imalat sanayiele alınmakta ve hizmet sektörü geri planda kalmaktadır. Literatürdeki bu boşluğu doldurmak amacıyla tezde özellikle prim üretimi bakımından Türkiye'de hayat ve emeklilik sigortacılığının yaklaşık beş katı büyüklüğe sahip olan hayat ve emeklilik dışı alanda (kaza, hastalık/sağlık, araç, nakliyat, yangın ve doğal afetler, genel zararlar, sorumluluk, kredi, emniyeti suistimal, finansal kayıplar, hukuksal koruma, destek sigortaları) faaliyet gösterensigorta şirketlerinde yenilikçilik ve yenilikçiliğin işletme performansına etkileri incelenmiştir.Araştırmada birincil ve ikincil veriler kullanılmış ve birincil veriler, yüz yüze görüşmeler ve internet üzerinden anket uygulamasıyla elde edilmiştir. İkincil verilere ise TSRŞB (Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği) ve araştırmaya katılan şirketlerin internet sitelerinde düzenli bir şekilde yayımladıkları raporlar ve konsolide olmayan finansal tablolarından ulaşılmış, elde edilen veriler, istatistiki analize tabi tutulmuştur. Sonuç olarak yeniliklere uygun bir ortamın varlığı (yenilik iklimi), bilgi teknolojileri kullanımı, çalışan sayısı ve broker sayısının yenilikçiliği pozitif yönde etkilediği, finansal büyüklüğün, çıktı miktarının ve insan kaynaklarının özelliklerinin yenilikçilik üzerinde etkisi olmadığı, teknik yenilikçiliğin finansal performansla pozitif ilişkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today?s rapidly changing and developing world, innovativeness is a significant capability affecting firms? survival. Insurance is a system that ensures assets against risks, provides the necessary precautions against risks before they occur and compensate for the damages when risks are realized. As is the case in the manufacturing industry, innovations play a crucial role in the insurance sector in preventing economic losses. But, innovativeness research mostly addresses the manufacturing industry and has neglected the service sector and hence the insurance firms. Therefore, to fill this gap, this thesis has endeavored to study to find any relations between innovativeness and business performance in the non-life and non-pension firms (which operates in accident, sickness/health, vehicles, goods on transit, fire and natural forces, other damage to property, liabilities, credit, suretyship, miscellaneous financial losses, legal expenses, assistance insurance) in Turkey. We have to note here that the size of the non-life and non-pension firms in Turkey are five times larger than the life and pension insurance firms in the point of premium production.The primary data used in the research has been gathered through face to face interviews and a survey served through the internet to the firms in the above mentioned group. Secondary data has been gathered through the web site of the TSRŞB (Association of the Insurance and Reinsurance Companies of Turkey), and the nonconsolidated financial statements and reports of individual firms published on their individual web sites. The statistical analysis of the data gathered has shown that the presence of a suitable climate for innovation and use of information technologies has a positive effect on the innovativeness of the firms. Secondly, the survey results show that the financial size of firms, output volume and distribution channel size without number of brokers, characteristics of the human resources of the firms have no impact however; number of employees and brokers has a positive effect on the innovativeness. And lastly, the results of the research indicate a positive relationship between technical innovativeness and financial performance.