İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgüte bağlılığa katkısında çalışma şekillerinin rolü: Konaklama işletmelerinde bir araştırma
The impact of the employment status on the contribution of human resource management practices to organizational commitment: An investigation in hospitality business
  1. Tez No: 314719
  2. Yazar: BANU SAADET ÜNSAL AKBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDE UYARGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışma, İKY uygulamalarına ilişkin algının örgüte bağlılık üzerindeki etkisini esnek statüde çalışan işgörenler açısından incelemiştir. Esnek statüde çalışan işgörenler, belirli bir süreliğine işe alındıkları ve işten ayrılmaları durumunda yerleri tam zamanlı sürekli statüde çalışan işgörenlere kıyasla daha çabuk doldurulduğu için örgütlerin bu işgörenlere yeterince önem vermedikleri görülmektedir. Söz konusu durumun, esnek statüde çalışan işgörenlerin örgütsel hedefleri benimsemelerini zorlaştırdığı ve örgüt yararına çaba göstermelerini engellediği ifade edilebilir. Bu doğrultuda esnek statüde çalışan işgörenlerin örgütlerine olan bağlılıklarının tam zamanlı sürekli statüde çalışan işgörenlere kıyasla daha düşük olacağı tahmin edilmektedir. Ancak bu tahminin aksine literatürde İKY uygulamalarının, çalışma biçimine bağlı olmaksızın tüm işgörenlere eşit şekilde uygulanması sonucu esnek statüde çalışan işgörenlerin de örgütlerine olan bağlılıklarının artacağı vurgulanmaktadır. Çalışmamızda bu iddianın test edilmesi amacıyla turizm sektörü ele alınmış ve bu sektörün en önemli yapısal özelliklerinden biri olan esnek çalışma biçimlerinden mevsimsel çalışmaya odaklanılmıştır. Çalışmamız kapsamında yapılan araştırma, İKY uygulamalarına ilişkin algının örgüte bağlılık üzerindeki etkisini tam zamanlı sürekli ve mevsimsel statüde çalışan işgörenler açısından ortaya çıkartmayı amaçlamıştır. Bu doğrultuda Muğla Bölgesinde yer alan beş yıldızlı konaklama işletmeleri anakütle olarak saptanmış ve 376 deneğe ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, tekli ve çoklu regresyon analizleri ile bağımsız iki örnek t testine tabi tutulmuştur. Araştırmamızda elde edilen bulgular, her iki işgören grubunun da İKY uygulamalarını olumlu algılamalarının örgütlerine olan bağlılıklarını arttırdığını göstermektedir. Ayrıca çalışma biçimine bağlı olarak İKY uygulamalarına ilişkin algıda farklılık olmamasına rağmen örgüte bağlılık düzeylerinin farklılaştığı da saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of perception of human resource management practices on organizational commitment in the context of flexible employees. There are two obvious factors that cause less emphasis for flexible employees. First of all, that kind of workers stay employed for finite durations. Secondly, the fact that when those employees leave the organization, their positions are easily filled compared to permanent full time employees. Arise from those facts, it's much difficult for flexible employees to accept the organizational goals and exert an effort on behalf of the organization. Thus, it is assumed that flexible employees have low level of organizational commitment compared to permanent full time employees. Against the facts mentioned above according to the literature, if permanent full time and flexible employees receive equal levels of exposure to human resource management practices, the organizational commitment of flexible employees will increase. Tourism sector is chosen to test this assumption and seasonal employees that are major component of the employees in that sector are in our research focus. Focusing on the tourism sector, this study?s aim is to reveal the affect of perception of human resource management practices on organizational commitment of seasonal and full time permanent employees. In this direction, five star hotels in Mugla region are chosen as the study?s population and reached 376 participants. Simple, multiple regression analysis and the independent two sample tests are run in order to analyze the data. Consistent with the literature the results show that the positive perception of human resource management practices increases organizational commitment level of both groups. It is also found that perception of human resource management practices does not differentiate but organizational commitment level differs for two types of employment status.