Kıyı devletinin münhasır ekonomik bölgedeki uygulama yetkisinin kapsam ve sınırları
The scope and the limits of the coastal state enforcement power in the exclusive economic zone
  1. Tez No: 314738
  2. Yazar: İBRAHİM GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
Bu çalışmada, kıyı devletinin münhasır ekonomik bölgedeki uygulama yetkisinin kapsam ve sınırlarına dair bir inceleme yapılmış ve bu çerçevede çeşitli sonuçlara varılmıştır. İlk defa 1982 BMDHS ile milletlerarası deniz hukukuna giren münhasır ekonomik bölge üzerinde kıyı devletinin sahip olduğu uygulama yetkisinin kapsam ve sınırlarını açığa çıkarmak, meselenin belirli konular bakımından ayrı ayrı incelenip varılan sonuçların biraraya getirilmesi suretiyle mümkündür. Çalışmamızda bu kapsam ve sınırların ne olduğu araştırılmıştır. Tezin ayrı bir bölümünü oluşturan her bir konu başlığı, öncelikle milletlerarası hukuk bakımından genel bir süzgeçten geçirilmiş, akabinde kıyı devletinin uygulama yetkisinin kapsam ve sınırları, tümevarımlara gidilmek suretiyle işlenmeye çalışılmıştır. Devletimizin bağlantılı mevzuatı da her bölümün sonunda benzer bir metodla değerlendirmeye tâbi tutulmuştur. Böylelikle, devletimizi yakından ilgilendirebilecek geleceğe ait uyuşmazlıklara bu yeni gelişen hukukun etkisinin nasıl olacağı hakkında bir fikir yürütebilme olanağı da sağlanmıştır. Çalışmamızda, öncelikle, kıyı devletinin münhasır ekonomik bölgedeki canlı ekonomik kaynaklar üzerindeki uygulama yetkisi incelenmiş, sonrasında kıyı devletinin münhasır ekonomik bölgede bulunan sunî adalar-tesisler-yapılar bakımından uygulama yetkisine değinilmiştir. Kıyı devletinin münhasır ekonomik bölgedeki denizde bilimsel araştırma bakımından uygulama yetkisi, çalışmamızın diğer bir bölümünü oluşturmaktadır. Son bölümümüzde, kıyı devletinin münhasır ekonomik bölgedeki uygulama yetkisine deniz kirlenmesi hukuku bakımından derinlemesine bir inceleme getirilip çalışmamızla ilgili gerekli sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the limits and the scope of the enforcement powers of the coastal states has been examined, and various conclusions has been drawn in this context. To find out the scope and the limits of the enforcement powers of the coastal state in the exclusive economic zone, which has been introduced to the international law of the sea by the 1982 UNCLOS, is possible through gathering the conclusions that has been drawn for particular issues which has been examined one by one. This scope and limits has been examined in our research. Each topic that forms a seperate part of our thesis, has been evaluated initially in terms of international law, afterwards, the scope and the limits of the coastal state in the exclusive economic zone has been referred by using inductions. The related legislation of our state has been examined with a similar method. In this way, an opportunity to be able to figure out the impact of this recently developing law on the prospective conflicts that might be a particular concern to our state has been provided. In our study, initially, the enforcement powers of the coastal state over the living resources in the exclusive economic zone has been examined. Afterwards, the enforcement powers of the coastal state over the artificial islands-installations-structures in exclusive economic zone has been referred. The enforcement powers of the coastal states over the marine scientific research conducted in the exclusive economic zone constitutes another part in our study. In the last part, the enforcement powers of the coastal state with respect to marine pollution in exclusive economic zone has been examined meticulously, and various related conclusions has been drawn.