İpek Yolu üzerindeki lojistik faaliyetlerin günümüzde kültür-sanatın gelişmesine etkisi: Özbekistan örneği
The influence of logistics activities of the Silk Road on the development of culture-art today: Example of Uzbekistan
  1. Tez No: 314739
  2. Yazar: ELMİRA BAKIROVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
?İpek Yolu Üzerindeki Lojistik Faaliyetlerin Günümüzde Kültür-Sanatın Gelişmesine Etkisi: Özbekistan Örneği? başlığını taşıyan ve Elmira Bakirova tarafından hazırlanan bu tezde Sovyetler Birliği'nin dağılması ile birlikte yeniden canlanan uluslararası ilişkiler bağlamında Tarihi İpek Yolu ve Türkistan ülkelerinde yeniden şekillenen ulaşım ve lojistik faaliyetlerinin, kültürel ve sanatsal ilişkilerin gelişimine etkisi Özbekistan örneği üzerinden incelenmiştir.İki bin yıl gibi dünya tarihinin en eski geçmişlerine uzanan bir değer olan Tarihi İpek Yolu, günümüzde bile halen önemini kaybetmiş değildir. Bu yol bir gerçeklik ve kavram olarak birçok alanda devletlerarası diyalog ve kültürel mirasın konusudur. Dünya tarihinde henüz deniz ulaşımının yaygın olmadığı dönemlerde kara kervanları ile başlayan ticaret yolunun en önemli amacı Doğu'nun zenginliklerini Batı'ya taşımak olmuştur. Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kazanmalarından sonra, İpek Yolu'nun hem bir ticaret yolu, hem de tarihsel ve kültürel değer olarak yeniden canlandırılması gündeme gelmiştir. Orta Asya'nın sahip olduğu stratejik önem; Avrupa ve Asya ülkeleri arasında köprü vazifesi görmesi, AB'nin dikkatini çekmiştir. AB, bu bölgelerdeki fırsatlardan diğer ülkelerin de yararlanabilmesi için TRACECA (Avrupa-Kafkasya-Asya Ulaşım Koridoru) Projesi'ni geliştirmiştir. Bu proje sayesinde Avrupa; Karadeniz, Kafkasya ve Hazar Denizi üzerinden Asya'ya açılabilecektir. Ayrıca ulaşım; daha ucuz, daha güvenli ve daha hızlı yapılabilecektir.Konu ile ilgili araştırmalar, Semerkant Devlet Kütüphanesi, Semerkant Devlet Yabancı Diller Üniversitesi Kütüphanesi, İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Kütüphanesi ve Internet kaynaklarından yapılmıştır. Kaynaklardan çıkartılan notlar, konu ile ilgili yapılan mülakatlar sonucunda yukarıda belirtilen çerçevede tezin metin kısmı oluşturulmuştur. Gerekli tablolar, haritalar ve izahlı bibliyografya sunulmak suretiyle ?İpek Yolu Üzerindeki Lojistik Faaliyetlerin Günümüzde Kültür-Sanatın Gelişmesine Etkisi: Özbekistan Örneği? başlıklı tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Titled as ?İpek Yolu Üzerindeki Lojistik Faaliyetlerin Günümüzde Kültür -Sanatın Gelişmesine Etkisi: Özbekistan Örneği [The Influence of Logistics Activities of The Silk Road on the Development of Culture ? Art Today: Example of Uzbekistan]? and prepared by Elmira Bakirova, this thesis analyses the development and influence of reshaped transport and logistics activities, cultural and art relations of the countries of Historical Silk Road and Turkistan in the context of a resurgent international relations with the disintegration of the Soviet Union and examined through the example of Uzbekistan.The Historical Silk Road is a value with the world?s oldest history about two thousand years, even today is still not lost the importance. This road is the subject in many areas of the inter?state dialogue and cultural heritage as reality and concept. When in the world history the sea was not yet widely developed the most important purpose of the caravans along the trade route was to move the riches of the East to the West. When Turkish Republics of Central Asia gaining the independence, revitalization of The Silk Road, as a trade route, as well as historical and cultural value, came up. The strategic importance of Central Asia; to serve as a bridge between the countries of Europe and Asia, has attracted the attention of the EU. EU, has developed the TRACECA (Transport Corridor Europe-Caucasus-Asia) Project in order to exploit the opportunities in these regions for other countries. Thanks to this project, Europe can be opened through the Black Sea, the Caucasus and the Caspian Sea to Asia. In addition transportation, can be made cheaper, more secure and more quickly.The researches related to the subject was taken from the sources of Samarkand State Library, Library of Samarkand State Institute of Foreign Languages, Central Library of Istanbul University, Library of Beykoz Vocational School of Logistics and Internet. At the result of extracted notes and interviews the text parts of the thesis have formed. By giving required tables, maps and explanatory Bibliography, thesis ?The Influence of Logistics Activities of The Silk Road on the Development of Culture ? Art Today: Example of Uzbekistan? is completed.