Uluslararası İnsan Hakları Hukuku ışığında Türk Hukukunda ayrımcılık yasağı
Non-discrimination in Turkish Law within the scope of International Human Rights Law
- Tez No: 314737
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEMİH GEMALMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 626
Özet
Eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı hem başlı başına bir insan hakkı hem de tüm insan haklarının asli bir unsurudur. Günümüzde bu ilkeler uluslararası insan hakları hukukunun ayrılmaz ve temel bir parçası haline gelmiştir. Türkiye'de ayrımcılık konusu ile ilgili mevcut bilgi eksikliği nedeniyle herhangi bir ülkedeki veya uluslararası ya da bölgesel bir sistem çerçevesinde ortaya çıkan düzenlemeler ve içtihatlar ayrımcılıkla mücadele için oldukça önem taşımaktadır. Çalışmanın odağında Türkiye'deki mevcut mevzuatın uluslararası insan hakları hukuku ve Avrupa Birliği hukuku ile uyumunun değerlendirilmesi ve mevcut farklılıkların ortaya konulması yer almaktadır. Çalışmada uluslararası alanda insan haklarının korunmasını amaçlayan farklı sistemlerde ortaya çıkan ayrımcılık yasağı ile ilgili temel kavramlar açıklanmaktadır. Ayrıca eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı ile ilgili uluslararası alanda ortaya çıkan en önemli içtihatlara değinilmiştir. Böylece çalışmada Türk hukukunda ayrımcılık yasağını daha etkili hale getirmek üzere atılması gereken yasal adımlar ortaya konulmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Equality and prohibition of discrimination is both a human right of its own and a constitutive element of all human rights. In order to eliminate discrimination, a huge amount of legal provisions have been developed. Due to the lack of knowledge in Turkey regarding discrimination, legislation and cases concerning discrimination in one specific country or under one international or regional system have great importance to encounter discrimination. The focus of the study is determining the conformity of legislation in Turkey with the international human rights law and European Union law. This study is providing an overview of the key principles of non-discrimination and equality of each of the systems of international human rights protection. It aims to provide a review of the most important international case-law on principle of equality and non-discrimination and describe the gap between relevant Turkish legislation and international standards. Thus, in order to make Turkish Law more effective, this study clarifies legislative steps that should be taken.