Çeşitli değişkenler açısından temel astronomi kavramları
Basic astronomy concepts in terms of different variables
- Tez No: 314750
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Eğitim ve Öğretim, Astronomy and Space Sciences, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada ilköğretim öğretmen adaylarının sahip oldukları temel astronomi kavramlarının birden çok açıda incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evreni; Türkiye ve Slovenya'daki bu temel kavramları öğretmekle yükümlü öğretmen adayları olarak belirlenmiştir. Çalışmanın örneklemini amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Türkiye'de 338, Slovenya'dan 38 Fizik öğretmen adayı örneklemi oluşturmaktadır. Çalışmada belirlenen nicel yaklaşım doğrultusunda; veriler çoktan seçmeli sorular aracılığıyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler bilgisayar programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının özellikle mevsimler, tutulma ve Ay'ın evreleri konularda yanılgılarının olduğu görülmüştür. Genel olarak 4. sınıf öğretmen adayları 1. sınıftakilere göre temel astronomi konularında daha başarılı olmakla birlikte bazı kavramlarda yanılgılar saptanmıştır. Slovenya'daki öğretmen adayları yıldızlar, evrenin merkezi ve yerçekimi konularında, Türkiye'deki öğretmen adayları ise Ay'ın evreleri ve mevsimler konularında yanılgılara sahiptir. 1. sınıf ile 4. Sınıf öğretmen adaylarının sahip olduğu yanılgıların aynı olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar ışığında temel astronomi kavramlarını içeren konuların üniversite düzeyinde daha etkili ve çeşitli materyallerden yararlanarak öğretilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to examine about basic astronomy conceptions of pre-service teachers. The universe is pre-service teachers who are going to teach basic astronomy conceptions in primary schools. Sample generated by 338 Turkish, 38 Slovene pre-service teachers. In accordance with the quantitative approach to the study, the data have been obtained through multiple-choice questions. Data?s are analysed by computer program. The candidates of research are pre-service teachers have misconceptions on specially these issues: seasons, eclipses and phases of the moon. In general university students going 4th class according to 1st class are more successful while they have misconceptions about some issues. Misconceptions that pre-service teachers have in 1st class stabilised 4th class about stars, hub of the universe and gravity in Slovenia; moons phases and seasons in Turkey. Through these findings, it was suggested to teach basic astronomy conceptions with various and effective materials.