Farklı programlarda öğrenim gören öğretmen adaylarının seçili gök cisimlerine ilişkin bilgileri ve görüşleri
Knowledge and views of pre-service teachers studying different programs on selected celestial bodies
  1. Tez No: 791390
  2. Yazar: PEMBE RÜMEYSA GÜNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OĞUZ ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Fen Bilimleri dersinde son yıllarda önemli bir alan haline gelen astronomi disiplini, gelişen bilim ve teknolojinin etkisiyle yenilenerek insanların ilgisini çekmektedir. Değişim ve gelişimin hakim olduğu bu dönemde astronomi eğitiminin etkili olabilmesi verimli şekilde işlenecek olan astronomi eğitimine bağlıdır. Astronomi konularında eğitim verecek kişilerin bilgili olması verimli bir astronomi eğitiminin koşullarından biridir. Bu bağlamda, mevcut araştırmanın temel amacı farklı programlarda öğrenim gören öğretmen adaylarının seçili gök cisimlerine ilişkin bilgi ve görüşlerinin çeşitli demografik değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Çalışma ortamına müdahale edilmemesi nedeniyle araştırma betimsel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda, ölçülmek istenen niteliği en doğru şekilde tanımlamak için betimsel araştırma yöntemlerinden olan tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada hem nicel hem nitel veriler toplanmıştır. Gök Cisimleri Görüş Anketi (GCGA) ile araştırmanın nitel kısmı; Gök Cisimleri Bilgi Testi (GCBT) ile de araştırmanın nicel kısmı tamamlanmıştır. Araştırmada kullanılan örnekleme yöntemi: Seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçsal örnekleme yöntemidir. Amaçsal örnekleme yönteminin çeşitlerinden ise ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Batı Anadolu'da bir üniversitenin eğitim fakültesinde sosyal bilgiler, sınıf, fen bilgisi ve matematik öğretmenliği lisans programlarında öğrenim gören 3. ve 4. sınıf öğretmen adayları (n=292) oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen nitel verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Veriler daha önceden uzman görüşlerinin de alınarak belirlendiği kategorilere göre sınıflandırılmıştır. Kategoriler altında yine temel kategoriye ait alt kategoriler oluşturulmuştur. SPSS 20.0 paket programı kullanılarak araştırmadan elde edilen nicel verilerin analizi yapılmıştır. Sınıf düzeylerine göre bağımsız gruplar t testi; okudukları lisans programlarına ve mezun oldukları lise türlerine göre tek faktörlü varyans analizi (one-way anova) yapılıp sonuçlar .05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Anlamlı farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek ve uygun olan Post Hoc analizine karar vermek için“Levene testi”yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda gök cisimlerine yönelik bilgilerin ve görüşlerin çeşitli demografik değişkenler açısından farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The discipline of astronomy, which has become a significant field in the science course in recent years, has been renewed with the effect of developing science and technology and attracts people's attention. In this era of change and development, the efficiency of astronomy education depends on a quality astronomy education. One of the conditions of a quality astronomy education is that the people who educate about astronomy are knowledgeable. In this context, the main purpose of the research conducted is to examine whether the knowledge and opinions of teacher candidates studying in different programs about the different qualities of celestial bodies differ in terms of various demographic variables. The research was carried out with the descriptive research method since the working environment was not interfered with. In addition, survey model, one of the descriptive research methods, was used to define the examined situation in an optimal way. Quantitative and qualitative data were collected contemporaneously. The quantitative part of the research was carried out with the Knowledge Test for Celestial Bodies, while the qualitative part of the research was carried out with the Opinion Survey for Celestial Bodies. The sampling method used in the research is the purposive sampling method, which is one of the non-random sampling methods. The study was carried out by using one of the variants of the purposive sampling which is the criterion sampling method. The sample of the research consists of junior and senior grade teacher candidates (n=292) studying in social science teaching, primary school teaching, science teaching and math teaching undergraduate programs in the faculty of education in a university in Western Anatolia during the 2021-2022 academic year. SPSS version 20.0 program preferred for the analysis of the quantitative data obtained from the research. Independent groups t test according to grade levels; one-way analysis of variance was applied according to the undergraduate programs that participants attended and the types of high schools that they graduated from, and the results were tested at the .05 significance level. The“Levene test”was conducted to determine the groups in which the difference was obtained for the dimension in which the significant difference was detected between and to decide on the appropriate Post Hoc Analysis. In the analysis of the qualitative data obtained from the research, the descriptive analysis method was used. The data were classified according to predetermined categories. Sub-categories belonging to the basic category were created under the categories. In line with the findings that obtained from the research, the knowledge and opinions about celestial bodies differ in terms of various demographic variables.