Örgütsel öğrenme yeteneğinin yenilik ve firma performansı üzerine etkisi
The effect of organizational learning ability on innovation and firm performance
  1. Tez No: 314771
  2. Yazar: İLYAS KAYS İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sürekli gelişen ve değişen dünyada işletmeler arası rekabet her geçen gün daha da artmaktadır. Bu nedenle işletmeler, büyümek ve üretime devam edebilmek için yenilik faaliyetlerine önem vermek zorundadırlar. Toplumsal gelişmeyle beraber değişen ve gelişen insan ihtiyaçlarını karşılayabilmek için işletmeler de kendilerini yenilemek ve bu ihtiyaçlara cevap verebilecek yeni ürünler geliştirerek piyasaya sürerler. Yenilik üretebilmek için işletmeler bilgi ve yenilik üretebilecek yeteneğe sahip olmalıdır. Nitekim sadece yenilik üretmek yetmemekte üretilen yeniliklerin piyasadaki performansı ve piyasadaki rakipleriyle de rekabet seviyeleri de önem kazanmaktadır.Bu çalışma ile çay sektöründeki firmaların, anket yöntemi kullanılarak, örgütsel öğrenme yeteneklerinin, yenilik performansı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Birinci bölümde örgütsel öğrenme yeteneği, ikinci bölümde yenilik performansı, üçüncü bölümde ise, örgütsel öğrenme yeteneğinin yenilik ve firma performansı üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Competition among businesses in the continuously developing and changing world is increasing day by day. Therefore, enterprises are supposed to put emphasis on innovation activities in order to develop and continue to produce. So as to meet the human needs that change and improve as a result of social developments, enterprises renew themselves and introduce new products into market. Enterprises must have the necessary knowledge and ability to produce innovation. As a matter of fact, producing innovation is not enough but market performance of the newly produced innovations and their competition levels against the rivals are also important.In this study, the effect of organizational learning ability on innovation performance of the firms in the tea sector is analyzed by using survey method. In the first section, organizational learning ability is analyzed. In the second section, innovation performance and in the third section, the effect of organizational learning ability on innovation and firm performance is analyzed.