Efficiency evaluation of Turkish hospitals by using data envelopment analysis
Veri zarflama analizi ile Türkiye hastanelerinin verimlilik değerlendirmesi
- Tez No: 314770
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SEZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye hastanelerinin verimliliklerini ve verimsizlik sebeplerini 2001 ve 2008 yılları arasında incelemektir. Türkiye'de hastaneler sahipliklerine göre üç ana gruba ayrılmaktadırlar. Bu sahiplik türleri: (i) fonksiyonel sahiplik,(ii) eğitim misyonu sahipliği ve (iii) kar amacına dayalı sahiplik. Sağlık politikalarına yönelik muhtemel uygulamaları değerlendirmek için Performansa Dayalı Ücretlendirme gibi sağlık reformlarının hastane verimliliği üzerindeki etkileri de çalışma kapsamında ayrıca incelenmektedir.Bu çalışma temel olarak dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türkiye hastanelerinin fonksiyonel sahipliğine (devlet, eğitim & araştırma, üniversite ve özel hastaneler) bağlı olarak verimlilikleri analiz edilmektedir. Bu bölümde hastane verimliliğinin sahiplik türüne bağlı olarak değişip değişmediği incelenmektedir. İkinci bölümde, eğitim ve eğitime yönelik olmayan hastanelerin kapasiteye bağlı verimsizlik sebepleri ve bu hastaneler arasında iyileştirme süreçlerinde farklılık olup olmadığı değerlendirilmektedir. Üçüncü bölümde hastane verimliliği, hizmet kalitesi ve hasta memnuniyeti arasındaki ilişki analiz edilmektedir. Son bölümde ise hastane verimliliği ve sağlık harcamaları arasındaki ilişki, Performansa Dayalı Ücretlendirme Sistemi'nin kamu ve özel hastanelerin verimliliğine olan etkisi perspektifinde değerlendirilmektedir.Hastane verimliliklerin karsılaştırmalı olarak analiz edilmesi amacıyla Veri Zarflama Analizi kullanılmıştır. Buna ek olarak hastane verimliliklerinin yıllar içerisindeki değişim trendinin analizinde Malmquist Productivity Index kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda, hastane verimliliklerinin iyileştirilmesine ve verimsizlik sebeplerinin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak sağlık politikası uygulayıcılarına çeşitli öneriler getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the efficiencies and inefficiency causes of hospitals in Turkey with respect to their ownerships for the study years from 2001 to 2008. Hospital ownership in Turkey can be broadly classified into three major groups such as (i) functional ownership, (iii) teaching mission ownership and (i) profit seeking ownership. The impact of health care reforms such as Performance-Based Payment System on the hospital efficiencies is also examined in order to highlight possible policy implications for policy makers.This study is mainly composed of four sections. In the first section, efficiencies of Turkish hospitals are analyzed with respect to their functional ownerships (public, education & research, university and private hospitals). This section mainly investigates whether hospital efficiencies differ with respect to their ownership. In the second section, capacity-based inefficiency causes and the existence of any differences between the improvement processes of teaching and non-teaching hospitals are analyzed. In the third section, controversial relationships between hospital efficiency, service quality and patient satisfaction are analyzed. Final section examines the relationship between hospital efficiency and health expenditures, and addresses the impact of Performance-Based Payment System on the efficiencies of public and private hospitals.In an effort to comparatively evaluate the hospital efficiencies, this study uses Data Envelopment Analysis. In addition Malmquist Productivity Index (MPI) is used to analyze the patterns of efficiency change for the study years. Several improvement suggestions have been provided to the health care policy makers regarding the inefficiency causes and the ways to optimize hospital efficiency.