İslam Hukukunda fiilî sünnetin vahiy ile ilişkisi
The relationship between actual revelation sunna in Islamic Law
  1. Tez No: 314794
  2. Yazar: RUSTEM AZAMATOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
`İslam Hukukunda Fiilî Sünnet'in Vahiy İle İlişkisi' adıyla hazırlamış olduğum bu çalışma bir Giriş ve iki Bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümü: I. Konunun Önemi, II. Konunun Sınırlandırılması, III. Konunun Kavramsal Çerçevesi, IV. Konunun Sunulması, V. Konunun Araştırılmasında Takip edilen Yöntem ve VI, Konu İle İlgili Kaynakların Değerlendirilmesi gibi tez ile ilgili teknik konuları içermektedir.Birinci Bölüm Vahiy, Sünnet ve Fiilî Sünnet kavramlarının sözlük ve terim anlamları ve çeşitleri hakkındaki bilgileri içermektedir. Bununla beraber bu Bölüm içerisinde Vahiy ?Sünnet ilişkisi ve Sünnet'in temellendirilmesi ile ilgili görüşlerin değerlendirilmesine yer verilmiştir.İkinci Bölüm ise Kur'ân, hadîs ve icmâ' bağlamında şer'î delîl olarak Sünnet'in temellendirilmesini ve Fiilî Sünnet'in Vahiy ile ilişkisi yollarının tespit ve analizini içermektedir.
Özet (Çeviri)
The research which I have done with ``The Relationship Between Actual Revelation Sunna in Islamic Law`` title has an introduction and two chapters.Introduction Chapter: includes the technical subjects such as I. The importance of the subject, I. Limitation of the Subject, III. Conceptual Framework of the Subject, IV. Presentation of the Subject, V. The method of the research for the Subject and VI, Evaluation of the resources related to the subject.First Chapter includes the meaning of the terms and dictionary of Revelation, Sunna and Actucal Sunna and their kinds. In addition to these, in this chapter evaluation of the ideas related to Sunna? Revelation relationship and Sunna`s grounding are mentioned.Second Chapter includes the detection and analysis regarding to Quran, hadith and ijma as the religious reason, grounding of the Sunna and actual Sunna and its relation with revelation