İngiliz romanında Darwin ve Amerikan romanında sosyal Darwinizm: 1870-1890
Darwin in English novel and social Darwinism in American novel: 1870-1890
- Tez No: 314795
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İngiliz Romanında Darwin ve Amerikan Romanında Sosyal Darwinizm: 1870-1890 başlıklı bu çalışmanın başlıca amacı, 1870-1890 yıllarında Darwin ve Sosyal Darwinizm'in etkilerini bilimsel, düşünsel, toplumsal ve ekonomik bağlamlarda, George Eliot'un Middlemarch ve William Dean Howells'ın A Traveler from Altruria ve Annie Kilburn eserlerinde incelemektir.Söz konusu yazarlar aynı dönemde yaşamış, aynı dönemin bilimsel ve toplumsal gelişimlerinden etkilenmişlerdir. Bu çalışmada incelenen eserler, Darwin'in evrim teorisi temelinde, belirgin benzerlikler ve farklılıklar taşımaktadır. Yazarların yaşadıkları dönem aynı olsa da, Darwin'in İngiltere ve Amerika'daki etkileri çeşitlenmektedir.Tez üç başlıktan oluşmaktadır. `George Eliot'un Middlemarch Eserinde Darwinizm' başlıklı ilk bölümde, Darwin'in Viktorya dönemi yazarı olan Eliot'u hangi yönlerden etkilediği, Darwinizm'in başlıca ilkeleri olarak `var olma savaşı,' `doğal seçim,' `en uygun olanın türünü devam ettirmesi,' `toplumsal içgüdü ve etik' teorilerinin Middlemarch'ta ne şekilde ortaya çıktığı incelenmiştir.`William Dean Howells'ın Annie Kilburn ve A Traveler from Alturia Eserlerinde Sosyal Darwinizm' başlıklı ikinci bölüm, Darwinizm'in Amerika'ya gelişini ve Sosyal Darwinizm'in ne olduğunu ortaya koyarak, Howells'ın yukarıda belirtilen eserlerinde Darwin'in Amerikan edebiyatındaki yansımalarını ve Howells'ın Sosyal Darwinizm'i nasıl eleştirdiğini ele almaktadır.`19.Yüzyıl Sonları İngiliz ve Amerikan Romanında Darwin'in Algılanmasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar' başlığı altındaki üçüncü bölümde ise, Eliot ve Howells'ın incelenen eserlerindeki benzer ve farklı yönleri ortaya konmaktadır. İngiltere'de Darwinizm etkili olurken, Amerika'daki ekonomik ve endüstriyel değişimler nedeniyle Sosyal Darwinizm öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study titled Darwin and in English Novel and Social Darwinism American Novel: 1870-1890 is to analyse Darwinian effects on George Eliot?s Middlemarch and Social Darwinian influences on William Dean Howells? A Traveler from Altruria and Annie Kilburn in the years of 1870-1890 in scientific, intellectual, social and economic contexts.These authors lived in the same period; they were influenced by the scientific and intellectual developments of the same period. The works analysed in this study show certain similarities and differences on the basis of Darwin?s evolutionary theory. Though the period in which the authors lived is the same, Darwinian effects diversifies in England and America.This dissertation consists of three titles. The first chapter titled ?Darwinism in George Eliot?s Middlemarch,? the question of from which aspects Eliot was influenced by Darwin as a Victorian writer and in what ways the main principles of Darwinism (such as `struggle for existence,? `natural selection,? `the survival of the fittest,? `social instinct and ethics,?) emerged in Middlemarch.The second chapter titled ?Social Darwinism in William Dean Howells?s Annie Kilburn and A Traveler From Altruria,? discusses the arrival of Darwinism in America and the meaning of Social Darwinism, and analyses Darwinian effects on American literature based on the two works of Howells? and Howells?s criticism of Social Darwinism.In the third chapter titled ?The Similarities and Differences Between the Perception of Darwin in English and American Novel at The End of the 19th Century,? the similar and different aspects of Eliot?s and Howells?s works were explained. While Darwinism was influential in England, Social Darwinism became prominent in America because of economic and industrial developments.