Yeni dünya düzeninde Rusya-Çin ilişkileri
Russian-Chinese relations in the new world order
- Tez No: 314803
- Danışmanlar: PROF. DR. EREL TELLAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışma, Soğuk Savaş sonrası Rusya-Çin ilişkilerini incelemektedir. Bu bağlamda çalışma, Doğu Bloku ve SSCB'nin çöküşünün ardından, Yeni Dünya Düzeni de denen ABD'nin tek süper güç olarak kaldığı dönemde, iki devletin birbirleriyle ilişkilerini, uluslararası politikadaki davranışlarını ve gelişmelere karşı tepkilerini anlamayı amaçlamaktadır.Çalışma kapsamında, Rusya ve Çin'in değişen dünya şartlarına uyumu ve ilişkilerinin içeriği değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, iki ülkeyi birbirine yakınlaştıran faktörler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, stratejik ortaklığa ve ardından Şangay İşbirliği Örgütü'nün kuruluşuna giden süreç incelenmiş, ardından örgütün fonksiyonları ile Rusya ve Çin'in Orta Asya ve örgütle ilgili algılamaları analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise iki ülkenin stratejik ortaklığının temel konuları ve ortaklığı sınırlandıran unsurlar ayrıntılı olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the relations between Russia and China after the Cold War. In this sense, the study aims to understand the relations between two states, their attitudes in the international politics and the reactions to the developments in the period that called `New World Order?, after the collapse of the Eastern Bloc and the USSR, when the USA has remained as the only super power.Within the context of the study, Russia and China?s adaptation to the changing world conditions and the nature of the relations between them, are tried to be evaluated. The study includes three chapters. In the first chapter, the factors are emphasized that converged two countries towards each other. In the second chapter, the process towards the declaration of the Strategic Partnership and the foundation of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) are examined and the functions of the organization and the perceptions of Russia and China concerning the Central Asia and the SCO are analyzed. In the third chapter, basic subjects in the framework of strategic partnership and factors that limiting the collaboration are eloborated.