Dünya düzeninde yeni dengeler: Çin-AB ilişkileri
New balances in the world order: China-EU relations
- Tez No: 543744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN İNCİ SÖKMEN ALACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÇHC, bu gün Mao'nun ideallerinden çok farklı bir yönde ve kendisini merkez ülke olarak görmesi, ikili anlaşmalarda kazan-kazan politikasını seyretmesi nedeniyle dışa açılım politikasında büyük ilerlemeler kaydetti. Çin, dışa açılımda temas kurduğu Avrupa Birliği (AB) ile de kazan-kazan politikasını benimsemiş ve 2008 Dünya Ekonomik krizi sonrası artık stratejik güç olmaktan çıkan AB'nin en büyük ekonomik destekçisi olmuştur. Özellikle AB'nin lider ülkelerinden olan Almanya önderliğinde, Avrupa da ekonomik olarak kazanımlarını arttırmaktadır. AB'nin jeopolitik bir özne olarak kendi başına bir aktör ya da çok kutuplu sistemde Rusya-Çin-ABD arasındaki büyük güç rekabetinde oyun alanı olup olmayacağı yönünde senaryolar üzerinden değerlendirmeler yapılmaktadır. Çin'in Avrupa bölgesine yönelik aktif diplomasi çerçevesinde 2012 yılında, hem AB üyesi olan hem de olmayan 16 Orta ve Doğu Avrupa ülkesiyle ekonomi ve güvenlik konularında işbirliği mekanizması oluşturdu. Liberal batı demokrasilerinden ayrı kendine özgü siyasal yapısı ile günümüzde liberal olmayan uluslararası düzende alternatif bir model olarak varlığını devam ettirmekte ve Avrupa Birliği bu modele itiraz etmemektedir. İngiltere'nin AB'den ayrılışı ile Çin ile ilişkilerini ikili ve bağımsız olarak devam ettirirken, Almanya Çin için destekleyici, Fransa ise Çin'in Afrika'daki izlemiş olduğu kazan-kazan politikası sayesinde genişlemesi nedeniyle kuşku ile bakan bir konumdadır. Bu tezde Çin-AB ilişkileri hızla liberal değerlerden uzaklaşan uluslararası sistem içerisinde değerlendirilecektir. Rusya ve Çin'i kendisine rakip gören ABD açısından bu yakınlaşma analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Today, PRC's seeing itself as a different direction than Mao's ideas and seeing itself as a central country, make great progress in the outward opening policy because of the win-win policy in bilateral agreements. China, has adapted the win-win policy with the European Union in which foreign countries have contacted. After the 2008 World Economic Crisis, it became the biggest economic supporter of the EU, which was no longer a strategic power. Germany, which is one of the leading countries of the EU, increases its economic gains in Europe. The scenarios are written on whether the EU is an actor on its own as a geopolitical subject or whether it will take part in the playground of the great power competition between Russia, China and the USA in a multipolar system. Within the framework of active diplomacy towards China's European region in 2012, 16 EU member and non-EU and Central and Eastern European countries have established a mechanism of cooperation on economic and security issues. With its unique political structure apart from the liberal Western European democracies, it continues its existence as an alternative model in the non-liberal international system and the European Union doesn't object to this model. While Britain has continued its relations with China on a duoble and independent basis with the departure of the EU, Germany is in a position to support China, while France is suspicious due to the expansion of China's win-win policy in Africa. In this thesis, the relations between China and EU will be evaluated within the international system which is rapidly moving away from liberal values. This rapprochement will be analyzed for the USA, which sees Russia and China as its rivals.