Batı uygarlığının modern kahraman kültü olarak Dandy ve 1839-1923 dönemi Türk Tiyatrosu'nda Dandy'nin izleri
Western civilization?s modern hero cult Dandy and Dandy?s impresses in Turkish theatre between 1839 and 1923
  1. Tez No: 314802
  2. Yazar: ZÜLEYHA ÇUBUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. N. SELDA ÖNDÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Kuramları, Eleştiri ve Dramaturgi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
?Batı Uygarlığının Modern Kahraman Kültü Olarak Dandy ve 1839-1923 Dönemi Türk Tiyatrosunda Dandynin İzleri? başlığıyla hazırlanmış olan bu tez çalışmasının amacı, Batı uygarlığının modern kahraman kültü olarak okunan dandy fenomeninin Türk tiyatrosundaki yansımalarını ele almaktır. Bu bağlamda çalışmanın ilk bölümünde dandy fenomeninin 18-20. yüzyıllar arasında İngiltere ve Fransa'daki tipolojik seyrine bakılmış; George Bryan Brummell, George Gordon Lord Byron, Charles Baudelaire ve Oscar Wilde'ın dandy modelleri üzerinde durulmuştur. Tezin ikinci bölümünde ise, modernleşme sürecinde Batı tarzı tiyatronun yerleşik hale getirilmeye çalışıldığı Tanzimat'tan 1923'e kadarki sürede yazılan oyun metinlerinden seçilmiş örneklerle, Türk tiyatrosunda dandy fenomeninin nasıl yorumlandığına ve söz konusu tarihler arasında tiyatromuzun kendine özgü bir dandy modeli oluşturup oluşturamadığına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis which is written under the title of ?Western Civilization?s Modern Hero Cult Dandy and Dandy?s Impresses in Turkish Theatre Between 1839 and 1923? is to discuss the traces of dandy phenomenon in Turkish Theatre whish is read as a modern hero cult of Western Civilization. In this context, in the first section of the work, dandy phenomenon?s typological progress in England and France between 18th and 20th centuries is analysed; George Bryan Brummell?s, George Gordon Lord Byron?s, Charles Baudelaire?s and Oscar Wilde?s dandy models are studied. In the second section of the thesis, with the chosen examples of play texts which were written from Tanzimat (administrative reforms in Turkish history in 1839) when western style theatre was tried to be settled to 1923, in Turkish theatre how dandy phenomenon is commented and whether our theatre create a dandy model according to itself between these terms or not are asked and scrutinized.