Yeni dünya düzeninde güç merkezleri ile Türkiye'nin ilişkilerinin milli güvenlik stratejisi açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 190175
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDÜLKAYYUM KESİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
20 nci yüzyılın sonlarında küreselleşme, iletişim teknolojisindeki başdöndürücü gelişme ve bilgi çağının başlaması dünyayı küçültmüş, ülkeleri birbirinedaha çok yaklaştırmış, kişileri, toplumları, devletleri pek çok konuda müşterekgayret sarf etmeğe ve ortak hedeflere doğru yönelmeye mecbur kılmıştır. SovyetlerBirliği'nin dağılmasıyla sona eren soğuk savaş sonrası dönemde, Avrasya siyasicoğrafyasında ve güç dengelerinde önemli değişiklikler olmuştur. Baltık, DoğuAvrupa, Kafkaslar ve Orta Asya'da yeni bağımsız devletler ortaya çıkarken;parçalanan Yugoslavya'da kanlı mücadeleler sonucu federasyonu oluşturantoplumlar bağımsız devletler haline gelmişlerdir. Rusya ?Süper Güç? niteliğinikaybederken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tek süper güç haline gelmiştir.21 nci yüzyılın ilk çeyreğinde global güç merkezi olarak sahnede bulunan ABD'ninyanına, Avrupa Birliği(AB)'nin çıkmak istediğini görmekteyiz. Öte yandan Çin,Orta Asya'da bir güç haline gelerek kendisine Dünya coğrafyasında rol verilmesiiçin gayret göstermektedir. Rusya, ekonomisini iyileştirmeye çalışarak ve AmerikaBirleşik Devletleri ile iyi ilişkiler kurmak suretiyle, eskiden olduğu gibi baş aktörolmak istediğini dile getirmektedir.21 nci yüzyılda dünyada tehditlerin boyutu küçülmüş, ancak sayıca çoğalmışve önceden kestirilemeyecek bir durum almıştır. 21 nci yüzyılda global ve bölgeselgüç merkezleri dünyayı nasıl şekillendirecektir? Tehditler önlenecek mi? Dünya dabarış olacak mı? Türkiye bu olayların neresinde yer almalıdır? Türkiye'ninizleyeceği politikalar neler olmalıdır?Körfez Krizi, Bosna-Hersek, Kosova olayları ve en son 11 Eylül terörolayında açıkça görüldüğü gibi, zor bir coğrafyada olan Türkiye, bölgesel bir güçolmak zorundadır. Türkiye, 21 nci yüzyıla, jeopolitik etkinliği ve değeri daha daartmış, bir ülke olarak girmiştir.21 nci yüzyıl başında güç dengelerinde meydana gelen değişiklik ve oluşanyeni jeopolitik ortam; Türkiye'yi çok yönlü, çok seçenekli, uzun vadeli, aşamalı vebağımsız politikalar üretmeğe zorlamaktadır. Türkiye 21 nci yüzyılda bölgesel güçolarak etkinliğini ortaya koyacak milli stratejileri uygulamaya koymak zorundadır.
Özet (Çeviri)
At the end of the 20. century, globalization, anormous development oncommunication technology and information caused to shrink the world, to close thecountries each other, forced people, communities and states to struggle on commonpoints and direct towards the same aims. At the cold war era after the Soviet Unionceased to exist, important changes occurred in Eurasia geopolitics and powerbalances. While new independent states existed in the Baltic, East Europe, Caucasiaand Central Asia, social groups which constituted federation in Yugoslavia hasbecome as independent states after very bloody struggles. While Russia loosing her`Super Power? characteristic United States has become the solely `Super Power? inthe world.In the first quarter of the 21. century United States takes place as a globalpower in the setting while European Union desires to be the partner to the UnitedStates. At the same time China struggles to have a role in world geography asbecoming a power in the Central Asia. Russia tries hard to improve her economicstructure while establishing reasonable relationships with United States andannounces her desire to be the head actor as what went before.In the 21. century dimensions of threats decreased, but increased in numberand gained a characteristic that can not be predicted beforehand. How could theglobal and the regional power centers shape the world? Would threats prevent?Would peace take place in the world? Where Turkey take place in thisphenomenon? What should be the politics Turkey must follow?As it is seen clearly in Gulf Crisis, Bosnia and Herzegovina, Kosova andfinally 11 September terror events, as being in a hard geographical position, Turkeymust be a regional power. Turkey has gone into the 21. century as a state that hasmore geopolitic activity and more value.Changes in power balance at the beginning of the 21. century and newgeopolitic environment forced Turkey to produce versatile, alternative, long-term,phase-based and independent politics. So Turkey must put the national startegy intopractice that will put forth her activity for consideration as regional power.