Aristoteles'te zorunluluk, imkân ve ihtimal sorunları
The problems of necessity, possibility and contingency in Aristotle
  1. Tez No: 314834
  2. Yazar: MURAT KELİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ş. TEOMAN DURALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez, Aristoteles'in zorunluluk, imkân ve ihtimal kavramlarını nasıl açıkladığını, varlık ve varlığın bilgisinin elde edilmesinde nasıl bir rol oynadıklarını tespit etmeyi amaçlamaktadır.Felsefeye zorunluluk, imkân ve ihtimal kavramalarını sistemli bir şekilde sokan ve varlık ile bilgi arasındaki süreçte mantığı kullanarak varlığın bilgisinin elde edilmesinin yolu olarak açıklayan Aristoteles olmuştur. Aristoteles zorunlu, mümkün ve muhtemel olan önermeleri incelemiş ve bilimin bilgisinin zorunlu olan bilgiye ulaşmanın yollarını aramıştır.Aristoteles'ten günümüze kadar bu kavramların nasıl ele alınacağı filozoflar arasında, zaman açısından nasıl değerlendirilecekleri, nasıl önermeler oluşturacakları gibi sorular sorula gelmiş ve çok büyük tartışmalara yol açmıştır.Bu bağlamda Aristoteles'in varlık anlayışı araştırılmış, varlığın bilgisinin elde edilmesinde ele almış olduğu yöntem analitik olarak incelenmiştir. Zorunluluk, imkân ve ihtimal kavramlarının Aristoteles'te nasıl tanımlandığı ifade edilmeye çalışılmıştır.Tezimiz Aristoteles'in varlık, mantık ve bilgi anlayışlarını incelemek üzere üç bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at determining how Aristotle explains the concepts of necessity, possibility and contingency, and what kind of role these concepts play in obtaining the being and the knowledge of the being.It was Aristotle who has put necessity, probability and contingency systematically into philosophy and explains the way how to acquire the realm of the being by using logic during the process between the being and knowledge. Aristotle has studied necessary, probable and contingent propositions and searched for the essential ways to obtain the knowledge contingent to science.Beginning with Aristotle until the present, questions like; how to deal with these concepts, how to assess them in terms of time, and what kind of propositions they will form, has been constantly asked among philosophers, and has caused great arguments.In this respect, the understanding of being in Aristotle has been studied, and the method he used to obtain the realm of the being has been examined analytically. We tried to evoke how the notions of necessity, probability and contingency have been described in Aristotle.Our thesis, which examine Aristotle's understanding of the being, logic, and knowledge, consists of three sections.