Afganistan'ın yeniden yapılandırılmasında Türkiye'nin rolü (2001-2011)
Turkeys role in reconstruction of Afghanistan (2001-2011)
- Tez No: 314857
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İRFAN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu tezin amacı, 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından işgal edilen Afganistan'ın yeniden yapılandırılması sürecinde Türkiye'nin rolünü incelemektir. Çalışmanın temel çıkış noktası; birçok ülkenin ve uluslararası örgütün de aralarında bulunduğu önemli aktörlerin Afganistan'a yaptığı yardımların yanında, Türkiye'nin hangi alanlarda ve ne boyutlarda katkıda bulunduğunu araştırmak olmuştur.Konunun tahlil edilebilmesi için, önce, Afganistan ve tarihi hakkında genel bilgiler, ardından, 11 Eylül saldırılarını takiben gerçekleşen işgal ve yeniden yapılandırma süreci incelenmiştir. Özellikle, yeniden yapılandırma konusunda etkin olmaya çalışan aktörlerin rollerine ayrı ayrı bakıldıktan sonra, Türkiye'nin resmi kurumları, özel sektörü ve sivil toplum örgütlerinin çabaları araştırılmıştır.Çalışmanın sonunda, ilk zamanlardaki ciddi ekonomik sıkıntısına rağmen; Türkiye'nin sürecin içinde yer aldığı ve 2001 yılından itibaren Afganistan'a yönelik yardımlarını arttırarak sürdürdüğü görülmüştür. 2007 yılından itibaren Türkiye'nin en çok yardım yaptığı ülke Afganistan olmuş ve incelenen dönemde sadece resmi kurumlar vasıtasıyla, toplam 450 milyon dolara yakın yardım gerçekleşmiştir.Ayrıca Türkiye, Afgan halkının ihtiyaçlarıyla ve uluslararası yardım konferanslarında alınan kararlarla büyük ölçüde örtüşen ve koşulsuz yardımlar gerçekleştirmiş, icra ettiği projelerin öncesinde ya da sonrasında, Afgan idareciler ve yerel halka herhangi bir yükümlülük veya şart öne sürmemiştir. Türkiye, milyonlarca insanın insanca yaşaması ve cehaleti yenmesine katkı sağladığı Afganistan'da, Batı'nın aşırılıklarının kontrol altında bulundurulması ve Afganların modernleşmesi önünde örnek teşkil etmesi açılarından önemli bir ülke konumundadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the role of Turkey in the reconstruction process of Afghanistan, which was occupied after September 11, 2001 attacks. The starting point of the study is to search fields and volume of Turkey?s contributions; along with important actors, including many countries and international organizations, who helped Afghanistan.In order to analyze the subject, first, important facts about Afghanistan and it?s history, then the occupation that followed 9/11 attacks and the reconstruction process are examined. Especially, after individually referring to the roles of the actors who tries to be active, the efforts of the governmental organizations, private sector, and non-governmental organizations of Turkey were searched.At the and of the study, it is seen that, despite the then severe economic stressing, since 2001, Turkey has been involved in the process and icreased the aids to Afganistan. Also, after 2007, Afghanistan has been the most recipient country of Turkey?s foreign aid. During the period, approximately 450 milion US Dolars has been given as aid, only by the governmental organizationsIn addition, Turkey conducted the projects that nearly in accordance with the needs of Afghan people and the resolutions signed in the international aid conferences. Turkey hasn?t braught up any obligations to Afghan governors or citizens before or after the projects, that it has completed. Turkey has ben an important country in Afghanistan, where it has provided a better life and contributed overcoming the illiteracy for millions of people, by keeping under control of the excesses of the West and by being a model for Afghan people?s modernization.