Afganistan – Hindistan İlişkileri, 1973 – 2014
Afghanistan – India relations, 1973 – 2014
- Tez No: 682315
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAY AKDEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu Çalışmada, uluslararası gelişmeler de göz önünde tutularak 1973 sonrası Afganistan – Hindistan ilişkileri incelenmiş ve Afganistan – Hindistan ilişkilerinin tarihsel süreç içerisinde değerlendirildiğinde neye göre değişiklik gösterdiği incelenmiştir. Afganistan – Hindistan ilişkileri çok eskilere dayanmaktadır. On altıncı yüzyılda Afganistan'ın bir bölümü Hindistan'a hâkim olan İmparator Timur ve bir bölümü de İran Sefevi devleti tarafından yönetilmiştir. Sonraki yüzyıllarda, Rusya ve Büyük Britanya imparatorlukları küresel rekabetlerinde Afganistan'da nüfuz mücadelesine girişmiş ve tartışmalı Afganistan ve İngiliz Hindistanı sınırını miras bırakmışlardır. Afganistan 1919'da bağımsızlığını kazanmış ve Paris Barış Konferansı'nda bağımsız devlet olarak tanınmıştır. Fakat bağımsız olduktan sonra da Afganistan, Hindistan'la sınır sorunu yaşamaya devam etmiş ve bu da iki ülke ilişkilerini kötü yönde etkilemiştir. Fakat 1947'de Pakistan'ın Hindistan'dan ayrılıp bağımsız bir devlet olması, Durand Sınırı sorununun Pakistan'a geçmesine neden olmuştur. Bu tarihten itibaren Afganistan ve Hindistan arasındaki sınır sorunu kalkmış ve iki ülke ilişkileri iyileşmeye başlamıştır. 2001 yılında Taliban'ın devrilmesiyle Hindistan Afganistan'da daha aktif politika izlemeye başlamış ve Yeni Delhi Kabil ilişkileri yeniden canlanmıştır. Afganistan'da Geçici Hükümet'in kurulmasıyla Afganistan Hindistan ilişkileri çok boyutlu olarak gelişmiştir. Bu bağlamda siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel ilişkiler hızlı biçimde artmıştır. Dolayısıyla Taliban sonrası dönemde Afganistan'ın yeniden yapılandırılmasında Hindistan çok önemli roller üstlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, by taking the international developments into consideration, the overall relations between Afghanistan and India after 1973 and through the historical spectrum how those mutual relations had been changed, are being examined. The Afghanistan – India relations date back to the past. In the sixteenth century, Afghanistan was partly ruled by the Indian Emperor Timor and partly by the Iranian Safavid state. In the following centuries, the Russian and the Great Britain empires used Afghanistan as a competitive field in there rivalry and endowed a disputed border between Afghanistan and British India. Afghanistan gained its independence in1919 and was recognized as an independent state at the Paris Peace Conference. However, after independence, Afghanistan continued to have border problems with India, which adversely affected the relations between the two countries. However, after the separation of Pakistan from India and becoming an independent state in 1947, it inherited the disputed Durand Border issue. Therefore, the border problem between Afghanistan and India had been removed consequently and the relations between the two countries had started to improve. By the overthrow of the Taliban in 2001, India started to follow a more active foreign policy towards Afghanistan and hence the New Delhi – Kabul relations revived again. With the establishment of the Interim Government in Afghanistan, Afghanistan – India relations had improved multidimensionally. Consequently, political, military, economic and cultural relations had increased rapidly. Therefore, India played a very important role in the reconstruction of Afghanistan in the post – Taliban era.