Küreselleşme sürecinin ücretler üzerindeki etkisi
The effect of globalisation process on the wages
  1. Tez No: 314859
  2. Yazar: NUR BEŞİKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Tüm dünyada özellikle de 1980'li yıllarla birlikte görülen, hem ekonomik, hem sosyal ve kültürel hem de siyasal etkileri olan ve küreselleşme olarak ifade edilen değişim süreci, başta işgücü piyasalarını olmak üzere ekonomideki bütün kesimleri etkisi altına almıştır.Bu çalışmada, küreselleşme sürecinin ücretler üzerindeki etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Bunun yanında söz konusu süreçle bağlantılı olarak ücretlere etki eden diğer faktörler de ele alınmış, konu ile ilgili olarak çeşitli kaynaklar, akademik çalışmalar, uluslararası ve ulusal kuruluşların verilerinden faydalanılmıştır. Bu doğrultuda, öncelikle küreselleşme ve ücret olgularına kavramsal olarak açıklık getirilmiş, daha sonra söz konusu süreçte dünya üzerinde ücretlerdeki değişim hakkında bilgi verilip, son olarak küresel esaslı politikaların Türkiye'de ücretlere etkileri belirtilmiştir.Elde edilen sonuçlar ışığında, 1980'lerden sonra hız kazanan küreselleşme süreci ile birlikte işgücünün en büyük geliri olan ücretlerin azaldığı, bu durumun sonucunda ücret eşitsizlikleri, gelir dağılımı eşitsizlikleri ve yoksulluğun artış gösterdiği ve hem sosyal hem de ekonomik sorunların dünya genelinde yoğun olarak yaşanmaya başladığı ifade edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The changing process, which is especially seen with the 1980?s, has both economic, social and culturel and also political effects and it is explained as globalisation. It has influenced all the parts of economy that especially includes labour markets.In this study, the effects of globalisation on the wages is tried to examined. Moreover, closed to the mentioned process, the other factors are also covered and various sources, academic studies, datas from national and international organisations are used. Accordingly, the globalisation and wage concepts are explained first, then information about the change of wages in the world is given and the effects of globalisation based on policies on wages in Turkey are specified eventually.As a result, it can be said that, with the globalisation, accelerated after the 1980?s, the wages, which are the main income of labour, has decreased and wage inequalities, income distribution inequalities and poverty has increased and both social and economic problems have started to be seen intensively through the world.