Türkiye'de modern sanatın gelişiminin sanat müzelerine etkisi
The effect of development of modern art on art museums in Turkey
  1. Tez No: 314865
  2. Yazar: EBRU DEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Sanat Tarihi, Fine Arts, Museology, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Türkiye'de modern sanata yöneliş ve sanat müzelerinin gelişimi, 19. yy. sonlarından itibaren başlayan Batılılaşma hamleleriyle ve 1923'te Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle şekillenen politikalar sonucu gerçekleşebilmiştir. Fakat II. Dünya Savaşı ve ekonomik sıkıntılar, sanat müzelerinin gelişimini geciktirmiştir. 1950'den itibaren galeriler açılmış, ancak yetersiz kalmıştır.1990'dan itibaren Avrupalı küratörler Uluslararası İstanbul Bienallerine gelmişler ve Türk sanatçılara Avrupa'ya sergi davetinde bulunmuşlardır. 2000'li yıllarda Avrupa Birliği müzakereleriyle sanat müzelerinin kurulması hız kazanmıştır.Bu sanat müzelerinde ve kurumlarında, Türkiye'de ve dünyada modern ve çağdaş sanatın gelişimini gösteren karma ve retrospektif niteliğinde sergiler düzenlenmiştir. Ayrıca Türk ve dünya sanatının önde gelen eserleri bir arada sergilenmiştir. Böylece, Türkiye'de sanat müzelerini izleyenlerin sayısında artış olmuştur.Türkiye'de son 10 yılda düzenlenen bu sergilerin her biri başarılı olmuştur. Ancak Batı sanat müzeleri bunu Türkiye'den yıllar önce tecrübe ettiğinden, Türkiye'deki sanat müzeleri halen geridedir. Bu bağlamda, müze yöneticilerine ve küratörlere çok zor bir görev düştüğünü belirtmek gerekmektedir. Türk sanatının dünya gözünde daha geniş ölçekte algılanması için, sanat müzelerinin ve Türk sanatçılara düzenlenen sergilerin arttırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Orientation of modern art and development of art museums in Turkey, have been actualized by the result of politics of Westernization moves started in the end of 19. Century and the proclamation of the Republic in 1923. But World War II and economic difficulties have led to delay in development of art museums. Since 1950, galleries have been opened but remained insufficient.Since 1990, European curators have come to International Istanbul Biennials and invited Turkish artists to Europe for exhibitions. In the 2000s, foundation of art museums have gained momentum by negotiations of the European Union.The group exhibitions and retrospectives have been organized in the art museums and institutions, showing the development of modern and contemporary art. The leadings of Turkish art and the art world have been exhibited together in the museums. Thus, the number of art museum viewers have been increased in Turkey.Each of these exhibitions arranged in Turkey in the last 10 years, were successful. But as Western art museums have experienced them many years ago, Turkish art museums are still behind. In this regard, it should be noted that museum directors and curators have a very difficult task. To allow a wider perception for Turkish art in the eyes of the world, the number of art museums and exhibitions for Turkish artists should be increased.