Agent-based computational economics and exchange rate modeling: A Turkish case
Ajan tabanlı hesaplanabilir ekonomi ve döviz kurunun modellenmesi: Türkiye örneği
- Tez No: 314881
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Rasyonellik ve homojenlik varsayımları ile iktisadi ajanlar arasındaki etkileşimi göz ardı eden temsili ajan yaklaşımı dinamik stokastik genel denge modellerine dayanan yerleşik iktisada duyulan güvenin azalmasına yol açmıştır. 1990'ların sonlarından itibaren ajan tabalı hesaplanabilirlik yaklaşımı finansal ekonomi, endüstriyel organizasyon, makroiktisat, politik iktisat ve ekonomik şebeke formasyonu başta olmak üzere sosyal bilimlerde popüler olmaya başlamıştır. Son olarak 2008 küresel finansal kriz yerleşik iktisadın daha yüksek sesle tartışılmasına ve ajan-tabanlı yaklaşımının daha çok benimsenmesine neden olmuştur. Bu yeni yaklaşım araştırmacılara pasif haldeki fiziksel varlıklardan inanışları ve davranış kuralları olan aktif karar alıcılara kadar çeşitli ajanların bulunduğu suni bir dünya kurmalarına imkan vermektedir. Bu suni dünyada ajanların birbirleriyle yada çevreleriyle etkileşimi onların adaptif (öğrenen) olmasına ve kompleks adaptif bir sistem meydana getirmelerine izin vermektedir. Aşağıdan yukarıya yaklaşımı ile ajan tabanlı modeller görece daha az yetersiziliklerine rağmen birçok avantaja sahiptir. Ajan tabanlı modellerin kullanıldığı bir diğer alan olan döviz kuru piyasasında heterojenlik iki farklı tahmin kuralı ile sağlanmmaktadır: fundamentalist ve chartist. Bu çalışmada da döviz kuru modelinin temel dinamikleri açıklanmaya çalışılmış, ajan-tabanlı ekonominin temel unsurları yürütülen simülasyonlar yardımıyla gösterilmeye çalışılmıştır. Son olarak da simulasyon çıktıları Türkiye döviz kuru piyasası ile karşılaştırılarak Türkiye'deki ajanların davranışları yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
Mainstream economics based on dynamic stochastic equilibrium models has suffered from rigorous assumptions of rationality and homogeneity, and framework of representative agent ruling out interactions between agents. Starting from late 1990s, agent-based computational approach has become increasingly popular in social sciences, especially in financial economics, industrial organization, macroeconomics, political economy, and economic network formation. Finally, 2008 global financial crisis has caused mainstream to be argued and welcome agent-based approach loudly. This new premising approach enable researchers to construct artificial worlds where agents ranging from passive world features to active decision makers who have states and rules of behavior. In this artificial world openness to the interactions which occur between two agents or between an agent and its physical environment lead agents be adaptive (learning) and create a complex adaptive system. Having bottom-up approach, agent-based models (ABMs) offer many advantages for agent-based computational economics (ACE) researchers while it has some insufficiencies. One of field that gets benefit from ABMs is the exchange rate market. In this market heterogeneity is provided by two different forecasting rules: fundamentalists and chartists. In my study, I try to explain the main dynamics of the model and explain the agent-based approach with the help of the simulations performed. I finally compare the simulation outcomes with Turkish exchange rate market and interpret behavior of agents in Turkey.