İş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin incelenmesi: Sağlık sektöründe bir uygulama
Examination of the relationship between job satisfaction and organizational commitment: An application in health sector
- Tez No: 314880
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ÇERİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin sağlık sektöründe incelenmesidir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde giriş bölümüne yer verilmiştir. İkinci bölümde iş tatmininin tanımı, önemi, benzer kavramlarla ilişkisi, iş tatminini etkileyen faktörler ve son olarak iş tatmininin sonuçlarına değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde örgütsel bağlılığın tanımı, önemine yer verilerek, örgütsel bağlılığı etkileyen bireysel ve örgütsel faktörler ele alınmış ve örgütsel bağlılık sonuçları anlatılmıştır. Konunun teorik altyapısı verildikten sonra dördüncü bölümde konuyla ilgili bir araştırma yapılmıştır. İş tatmini ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki incelemiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir devlet hastanesinde, ağız ve diş sağlığı merkezinde ve bir özel hastanede uygulama yapılmıştır. Örneklem grubunu 257 hastane çalışanı oluşturmaktadır. Bu kapsamda çalışanların iş tatminlerini ölçmek için literatürde en çok kullanılan 2 boyutlu Minnesota İş Tatmini ölçeği kullanılmıştır. Örgütsel bağlılığı ölçmede ise Allen ve Meyer'in ?Çoklu Örgütsel Bağlılık Modeli? kullanmaya karar verilmiş ve 3 boyutlu bu ölçek kullanılmıştır. Anket sonuçları bilgisayar ortamında SPSS 11.5 istatistiksel programında analiz edilmiştir. Anket sorularının güvenilirliğinin belirlenmesinde Cronbach's Alpha katsayısından, araştırmaya katılan çalışanların demografik özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde tanımlayıcı istatistiklerinden, çalışanların iş tatmin düzeyleri ve kurumsal bağlılık düzeylerinin belirlenmesinde aritmetik ortalama standart sapma istatistiklerinden, çalışanların kurumsal bağlılık düzeyleri ve iş tatmin düzeylerinin demografik özellikleri arasında ve kurumsal bağlılık ve iş tatmin boyutları arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde Pearson korelasyonu, T Testi, Anova testlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda; hastanelerde görev yapan çalışanların iş tatminleri düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasında pozitif yönlü ilişkiler saptanmıştır. Çalışanların iş tatminleri düzeyleri arttıkça örgütsel bağlılıklarının da arttığı sonucuna varılmıştır. Sonuçta, analiz sonuçlarına göre yorumlar yapılmış ilişkiyi etkileyen sebeplere değinilmiş ve tavsiyeler de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is analysing the relationship between job satisfaction and organizational commitment in health sector. The study includes five parts. In the first part of the study, there is an entrance section. Second part examine the definition of job satisfaction, the importance of job satisfaction, relations of job satisfaction about similar conceptions, the factors that affect job satisfaction and finally the results of job satisfaction. Third part of the study, examines the definition of organizational commitment the importance of organizational commitment and added the individual,organizational factors which effect organizational commitment and the results of organizational commitment. After theoretical infrastructure is explicated, in fourth part, a research is made about the subject. The relationship between job satisfaction and organisational commitment is studied. For the purpose of the examination, an application was conducted in a public hospital, oral and dental health center and in a private hospital, operating in health sector. The sampling group consists of 257 hospital employees. To estimate the job satisfaction of employees; 2 dimensional Minnesota Job Satisfaction Scale is used which is most widely used in literature. To estimate organizational commitment Allen and Meyer?s“Three-Component Model of Organizational Commitment”is used. Survey results are analyzed on a computer using SPSS 11.5 statistical procedures software. We used Cronbach?s Alpha to determine the credibility of questions; frequency and percentage definition statistics to determine demographic characteristics of employees who took the survey, arithmetic mean and standard deviation statistics to determine the levels of employees job satisfaction and organizational commitment; Pearson correlation, T test, Anova, Tukey and Scheffe tests to determine the relationships between employees job satisfaction and organizational commitment and demographic characteristics. The results showed that there is a positive relationship between job satisfaction and organizational commitment in health sector who work in hospitals. It is concluded that as the job satisfaction of employees of job satisfaction increases, so does their organizational commitment. Finally comments are made according to the result of analyses and mentioned to the causes that affect the connection and suggestions are made.