Başarılı bir yaşlanma için yaşlı yetişkinlerin eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik bir araştırma
A study for determining the educational needs of older adults for a successful aging
  1. Tez No: 314888
  2. Yazar: SEVİNÇ ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Home Economics, Education and Training, Social Services
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırma, başarılı bir yaşlanma için yaşlı yetişkinlerin eğitim ihtiyaçlarını belirlemek, cinsiyet, öğrenim ve gelir düzeyinin gereksinim duyulan eğitim konuları üzerindeki etkisini incelemek ve yaşlı yetişkinlerin yaşam kalitesini yükseltebilmek için gereksinim duyulan konulara ilişkin eğitim programlarının hazırlanmasında ilgili kurum ve kuruluşlara geçerli önerilerde bulunmak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Ankara İli sınırları içerisindeki, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olan, gündüz hizmet sunan yaşlı hizmet merkezleri ve yaşlı lokallerine üye olan 60 yaş ve üstündeki bireyler arasından, ?Tabakalı Rasgele Örneklem? yoluyla seçilen 380 yaşlı yetişkine anket uygulanmıştır. Araştırma kapsamına alınan yaşlı yetişkinler arasında; ?60-69? yaş grubunda olanlar, kadınlar, 896 TL ve üzeri gelir grubunda olanlar, ortaokul mezunu olanlar, evli olanlar, sağlık durumunun orta düzeyde olduğunu belirtenler, konut sahibi olanlar ve konutta eşi ile birlikte yaşayanlar, sosyal güvencesi olanlar ve emekli olanlar önde gelmektedir. Yaşlı yetişkinler arasında eğitimsel fırsatların önemli olduğunu belirtenlerin yüksek oranda olduğu saptanmıştır. Ancak, yaşlı yetişkinler arasında eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla halk eğitimi ve benzeri merkezlerde açılan bir eğitim programına katılmadıklarını belirtenlerin yüksek oranda olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is planned and carried out to determine educational needs of older adults for a successful aging and to investigate the effects of gender, income and educational level on the needed education subjects as well as to make valid recommendations to institutions and organizations for preparing training programs to increase life quality of older adults. In the study, a questionnaire form was applied on 380 older adults selected by ?Stratified Random Sampling? method among 60 and over years of age individuals who are members of Elderly Service Centers and Elderly Lounges of Ministry of Family and Social Policies and Metropolitan Municipality of Ankara, which are located within provincial borders of Ankara. The older adults included in the study mainly consisted of individuals in ?60-69? age group, women, those with 896TL and over income level, secondary school graduates, married, those stating to have moderate health status, house owners, those living with their spouse, social security owners and retired individuals. The rate of those stating that education opportunities are important for old adults was found quite high. However, the rate of old adults who did not participate in any educational program in public education and equivalent centers to meet their educational needs was also quite high.