(4-5) yaş grubu kronik hastalığı olan çocukların hastalığa ve hastaneye yatma tepkileri
- Tez No: 31491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
69 ÖZET Bu araştırma, 4-15 yaş grubu kronik hastalığı olan çocukların hastalığa ve hastaneye yatma tepkilerini ve hastalığın çocuğun ailesi üzerindeki etkilerini incelemek üzere yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'nde yatan, kronik hastalık tanısı en az bir ay önce konmuş ve 4-15 yaş grubu içinde bulunan toplam 40 hasta çocuk ve ailesi oluşturmaktadır. Kronik hastalığın, çocukların“ davranışları ve sosyal uyumu üzerinde etkisinin gözlenebilmesi ve karşılaştırma yapılabilmesi için, 40 sağlıklı çocuktan oluşan ve deney grubu ile benzer yaş, cinsiyet ve sosyo- ekonomik düzeyde olan kontrol grubu oluşturulmuştur. Kontrol grubun bir kısmı, kronik hastalıklı çocuğun akrabası ve tanıdıklarının çocuklarından, bir kısmı da Bahçelievler, Keçiören ve Abidinpaşa semtlerinden seçilmiştir. Deney ve kontrol grupları 4-15 yaş grubu içinde olup, bu gruplar (4-5) yaş, (6-7) yaş, (8-9) yaş, (10-11) yaş, (12-13) yaş ve (14-15) yaş olmak üzere toplam 6 yaş grubu içinde incelenmiştir. - - - Araştırmada, hasta yakınları ile psikolojik görüşme (Interview) yapılmış, böylece hastalığın çocuğun ve ailesinin davranışlarına olan etkisi70 ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Bunun yanında, ”Çocukların Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği“ adlı ölçek, hasta çocuklara ve seçilen kontrol grubuna uygulanmış, böylece deney ve kontrol grubundaki çocukların davranış belirtileri karşılaştırılmıştır. İki grup arasındaki fark ”t" testi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda sosyal yeterlilik bölümünde, bulguların deney ve kontrol.grupları arasında farklılık olduğu görülmektedir. Bu durum çocuktaki kronik bir hastalığın, onun sosyal yeterliliğine olumsuz etkisi olduğunu düşündürmektedir. Ancak farklılığın belirgin olduğu söylenemez.
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY This study has been made to examine the 4-15 age group children with chronical dissease to their illness and their placing at the hospital and the effects of the dissease on the child's family. A total of 40 sick children whose ages are in the range of 4-15 and who has been staying in the Hacettepe University Hospital identified to be chronically ill at least one month ago with their families, achieved the examples of this study. A control group consisting of 40 healthy children with the same age, sex and socio -economical levels with the test group has been achieved in order to observe the effects of the chronical dissease on the children's behaviours and social adaptation. A part of the control group has been alimenated from the children of sick child's relatives and acquaintances and the other part has been eliminated from Bahçelievler, Keçiören, and Abidinpaşa regions. Test and control groups being in the 4-15 age group has been examined in totally 6 age groups consisted of (4-5), (6-7), (8-9), (10-11), (12- 13) and (14-15) age groups. During the study, psychological interviews has been made with the patient's relatives, so the effect of the dissease to the behaviours of both the child and73 his/her family has been studied in details. Also, a scale named“Evaluation Scale of Children Behaviours ”has been applied to the sick children and the eliminated control group, so the behaviour indications of the children in the test and control groups has been considered. He difference between the two groups has been evaluated with the“t”test. At the end of the study, in the social efficiency part, it has seen that the findings were the differences between the test and the control groups. This result causes to think that a chronical dissease in a child has negative effect on his/her social efficiency. But this difference can not be ecaluated to be distingt or as dafinite.