Uluslararası genişleme stratejileri ve pazarlama karmasının uyarlanması kararının ihracat performansı üzerinde etkilerinin incelenmesi: Rusya'ya tekstil ihracatı üzerinde bir uygulama
Investigation of international expansion strategy and marketing mix adaptation decision's impact over export performance: A paractice on the textile export to the Russia
  1. Tez No: 314929
  2. Yazar: GÖKSEL GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DR. CANAN ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı Rusya'ya tekstil ihracatı yapan Türk firmalarının uluslararası genişleme stratejileri ile pazarlama karması unsurlarının uyarlanması stratejilerinin ihracat performansına etkilerinin incelenmesidir. Bahsedilen etkiler, 2009-2011 yılları arasında Rusya'ya tekstil ihracatı yapan 50 işletmeden elde edilen veriye uygulanan bağımsız örneklem t testleri ile incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, firmaların genişleme stratejilerinin ve tutundurma faaliyetlerinin ihracat yapılan firmaya uyarlanması ihracat performansını kısmen etkilemektedir. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of international expansion strategies and marketing mix elements? strategies of Turkish firms which is exporting textile to the Russia. These mentioned effects were examined by independent sample t tests which is applied to the data obtained from the 50 enterprises exporting textile to the Russia between 2009-2011. According to the results of the study, adaptation of the expansion strategies and export promotion activities of the firms partially affects the export performance. The questionnaire method has been used in this study as a data collection method technique.