İngiliz sömürgeciliğinin kuruluşu, teorisi ve uygulaması: Kuzey Amerika deneyimi (1584-1631)
Establishment of english colonialism, its theory and its practice: North American experience (1584-1631)
  1. Tez No: 314930
  2. Yazar: SALİH CENK ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEYİTDANLIOĞU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, geç Tudor ve erken Stuart döneminde, İngiltere'de sömürgeciliğin teorik olarak nasıl kurulduğunu ve pratikte nasıl uygulandığını, Kuzey Amerika deneyimine ve bu süre içinde üretilen birincil kaynaklara dayanarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. 16. yüzyılın son çeyreğinde Richard Hakluyt'un yazdığı Discourse on Western Planting başlıklı metin, bilinen ilk önemli ve tutarlı sömürgecilik teorisi olarak karşımıza çıkar. Hakluyt'un fikirleri 17. yüzyılın ilk çeyreğinde John Smith tarafından gözden geçirilecek ve onun başta Advertisements olmak üzere eserlerinde önerdiği şekilde gerçekçi bir zemine oturacaktır. Bu süreçte ortaya çıkan kendi içinde tutarlı ve gerçekçi olan bu sömürgecilik fikri, İngiliz sömürgeciliğinin sonraki gelişimine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze how colonialism was established theoretically and how it was put into practice in late Tudor and early Stuart England, based on North American experience and related primary sources. Discourse on Western Planting written by Richard Hakluyt in 1584, appears to be the first considerable and consistent theory of colonialism as a text. Hakluyt?s ideas were going to be examined and taken into realistic and practical ground by John Smith, as he suggested and hinted in his works ? particularly in Advertisements in 1631, based on his experiences in North America. With contributions by Hakluyt and Smith, this coherent and realistic theory of colonialism was going to contribute and affect to later development of English Colonialism.