Adölesan çağında benlik kavramlarının gelişimi ve öğretmenleri ile karşılıklı algılamalarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 31493
  2. Yazar: HATİCE ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEZİYET ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
- 182 - ÖZET Bu araştırma öğrenim görmekte olan adol esanlarm kendilerini ve öğretmenlerini algılamaları ile öğretmen lerin kendil erini ve öğrencilerini algılamalarının karşılaştırılması amacıyla yapılmı ştır. Araştırmada Giessen Testi 'nin“ Ben ”ve“ O ”formları, Ankara ilinden seçilen beş okulun son sınıfında okuyan 80 öğrenci ile hO öğretmene veri İmi şti r. Altı alt testten oluşan ( Alt test I: Sosyal Uyum, Alt test II: Dominant -Bağımlı, Alt test III: Kontrol - Kontrol süz, Alt test IV: Hipomanik -Depresi f, Alt test V: Açıklık - Kapalılık, Alt test VI: Sosyal Güç - Sosyal Güçte Şüphe ) Giessen testinde, alt testlerin özelliğine göre) hazırlanmış şablonlarla elde edilen veriler, i stat i stiksel yöntem olarak seçilen“ t değerleri ”ile yorumlanmıştır. Kız ve erkek öğrenci 1 erin kendilerini tanımaları birbirine yakın olmakla biri ikte, erkek öğrenci 1 erin kendilerine güven konusunda sorunları bulunmaktadır. Kız öğrenciler, kontrol alt testi ile sosyal güç alt testinde, kadın ve erkek öğretmenleri ile aynı görüşte değildi r. Ayrıca, kız öğrenci 1 er, erkek öğretmeni e- rini hipomanik alt testinde de farklı yerde görmektedirler. Erkek öğrenci 1 er, erkek öğretmeni erinin hipomanik alt test ile sosyal güç alt testinde farklı değerlendi rirken, kadın öğretmenleri ile sosyal uyum alt test- 183 - ve dominant alt testinde aynı görüşü paylaşırken, diiğer dört alt testte farklı şekilde algılamışlardır. Kadın öğretmeni er kız ve erkek öğrenci 1 eri kontrol alt testinde ve sosyal güç alt testinde karşıt tarafta algılamışlardır. Kadın öğretmeni erle, erkek öğrenci 1 erin açıklık alt testinde de aynı görüşte olmadıkları görülmek- tedi r. Erkek öğretmenler, kız ve erkek öğrencileri kontrol alt testi dışında diğer alt test 1 erde kendileriyle aynı görüşte olduklarını bel irtmi şl erdir. Kız ve erkek öğrenci l erin kadın ve erkek öğretmenle ri ile ideal öğretmeni algılamaları karşı laşt ırıldığında, sosyal güç alt testi ile erkek öğrencilerin kadın öğret menleri ve ideal öğretmeni açıklık alt test inde farklı algı layı şı hariç ^ diğer alt testi erin hepsinde aynı şekilde algıladıkları görülmüştür. Kız ve erkek öğrencil erin, erkek ve kadın öğretmen lerini, ideal öğretmen boyutuna yakın algıladıkları göze çarpmaktadı r. Bu durum, öğrenci 1 erin öğretmeni erini ideal boyutta görme eğil iminde olduklarını göstermektedir. Kız ve erkek öğrencilerle, kadın ve erkek öğretmen- lerin karşılıklı algı lamalarında bazı alanlarda farkl 1 1 ık görülmektedi r. Fen ve sosyal bölümde okuyan kız ve erkeklerin
Özet (Çeviri)
- 18k - SUMMARY The aim of this study is to compare the perception of adolescents of themselves and their teachers and the percept i on of the teachers of themselves and of the stu dents. kO teachers and 80 last year student s from 5 selected schools in Ankara have been given the“I”and“He”forms of the Gi essen Test. The Giessen Test is composed of six sub-tests : Sub-test I: Social Adaptation, Sub-test II :Dominant -Dependent, Sub-test III: Control -Uncont rol led, Sub-test IV: Hypomani c- Depressive, Sub-test V: Openness-Closeness, Sub-test VI: Social strength-Suspicion in social strength. The data obtained by the templates prepared in accordance with the sub-test s have been evaluated by“t values”selected as the method of evaluation. The female and male student s know themselves in a si milar degree, but male student s have probl ems of sel f-confid&ice. The female student s do not share the same views with their ma Le- and..- female, teachers in the sub-tests of Control and Social st rength. Furthermore, the female students consider their male teachers in a different position in Hypomani c sub-test. The male students considered the male teachers in a different way in hypomani c sub-test and soical strength sub-test, Al though they shared the same opinion with the femal e teachers in social adaptation and Dominant sub-tests, their considerat i on was different in the other four sub tests.- 185 - The Male teachers considered the male and females student s on opposite sides in Control sub-test and social strength sub-test, It is also obvious that the female teachers and the male students do not share the similar views in Openness sub-test. The male teachers stated that the students of both sex shared their opinion in all the sub-tests except the Control sub-test. When the percept i on of the student s of both sex of their male and female techers is compared with their percep tion of ideal. teacher it has been, observed that both have same percept i on in the sub-test with the except i on of the Social st rength sub-test and, the male student s^di fferent considerat ions for the female teachers and ideal teacher in Openness sub- test. It is remarkabl e that the male and female student s ' percept i on of their male and female teachers is close to that of ideal teacher. This phenomena shows that the student s have the tendency to perceive their teachers as ideal teachers. Dif f erences in certain fields have been noticed between the male and female students and the male and female teachers in their mutual percept i ons. It has also been observed that the male students in sciences and the male students in social studies put themselves in the same place except in social st rength sub-test when they are compared in their mutual perceptions.