Çocuk ve adolesan obez olgularda eşlik eden komorbiditelerin değerlendirilmesi, non-alkolik steatohepatit ile oral glukoz tolerans testi (OGTT) yanıtlarının ve etkili faktörlerin belirlenmesi
Evaluation of comborbidities in child and adolescent obesity patients, determination of non-alcolic steatohepatitis and oral gluccose tolerance test (OGTT) response and effective factors
  1. Tez No: 847784
  2. Yazar: HAVANA TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite çocukluk çağında sıklığı giderek artan bir sağlık problemidir. Obezite ve beraberinde meydana gelen insülin direnci; bozulmuş glukoz toleransı, Tip 2 diyabetes mellitus (DM), dislipidemi, hipertansiyon (HT) , non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) gelişimi için en önemli risk faktörüdür. Çalışmamızda; obezite nedeniyle komorbidite değerlendirmesi yapılmak üzere hastaneye yatırılan çocuk ve adolesan olgularda eşlik eden obezite komorbiditelerini ve sıklıklarını değerlendirmek, eşlik eden NAYKH/non-alkolik steatohepatit varlığına göre oral glukoz tolerans testi (OGTT) yanıtlarını değerlendirmek, NAYKH/non-alkolik steatohepatit varlığına göre OGTT yanıtları için risk faktörlerini belirlemek, gereksiz OGTT uygulaması açısından verilerin ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Kliniği'ne, 1 Ocak 2015-1 Ocak 2020 tarihleri arasında obezite komorbiditelerini değerlendirmek amacıyla yatırılarak komorbidite taraması yapılan, 2-18 yaş arasındaki çocuk ve adolesan olguların dahil edildiği retrospektif bir araştırma olarak planlandı. Ek hastalığı veya sendromik obezitesi olan, eksik verileri olan olgular çalışma dışında bırakıldı. Tüm olguların yaşları, cinsiyetleri, demografik özellikleri; vücut ağırlıkları, boyları ve vücut kitle indeksi (VKİ) değerleri ve standart deviasyon skorları (SDS), sistolik ve diyastolik tansiyon ölçümleri, akantozis nigrikans varlığı, puberte evrelemeleri, laboratuvar verileri [açlık kan şekeri, açlık insülini, glikozillenmiş hemoglobin (HbA1c), açlık lipid profili, tiroit stimülan hormon (TSH), serbest tiroksin (sT4), adrenokortikotropik hormon (ACTH), kortizol ve 120 dakikalık OGTT sonuçları] ve insülin direnci homeostatik model değerlendirmesi (Homeostatic Model Assessment of Insulin Resistance, HOMA-IR) değerleri elektronik dosya bilgilerinden elde edildi. 24 saatlik tansiyon monitorizasyon ile elde edilen HT durumları ve ultrasonografik (USG) olarak değerlendirilen NAYKH evreleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya ortalama yaşları 142,9±39,7 ay olan, %61'i kız (n=130), 213 olgu dahil edildi. Tüm olguların ortalama VKİ-SDS değeri 2,9±0,8 (1,6-6,2) idi. Kız olguların ortalama VKİ-SDS değerleri erkek olgulardan istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0,006). Çalışmaya alınan tüm olguların %62,9'unda (n=134), kız olguların %63,4'ünde (n=85), erkek olguların %36,6'sında (n=49) akantozis nigrikans mevcut idi. Pubertal kız olgular çalışma grubunda daha fazla idi. Benzer şekilde puberte evresi 1'den 5'e artarken, kız olguların yüzdesi artmakta, erkek olguların azalmakta idi. Erkek olguların ortalama açlık glukoz, ortalama Alanin aminotrasferaz (ALT) ve Aspartat aminotransferaz (AST) değerleri kız olgulara göre istatiksel anlamlı yüksekti (sırasıyla p=0,046,
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Obesity is a health problem with an increasing frequency in childhood. Obesity and accompanying insulin resistance; Impaired glucose tolerance is the most important risk factor for the development of Type 2 diabetes mellitus (DM), dyslipidemia, hypertension (HT), non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD). In our study; To evaluate the comorbidities of obesity and their frequency in children and adolescents hospitalized for comorbidity assessment due to obesity, to evaluate the oral glucose tolerance test (OGTT) responses according to the presence of accompanying NAFLD/non-alcoholic steatohepatitis, to evaluate the OGTT responses according to the presence of NAFLD/non-alcoholic steatohepatitis We aimed to determine the risk factors for cancer and to evaluate the relationship of the data in terms of unnecessary OGTT application. Materials and Methods: Our study; University of Health Sciences Doctor Sami Ulus Obstetrics, Gynecology, Child Health and Diseases Training and Research Hospital, Pediatric Endocrinology Clinic to evaluate obesity comorbidities between January 1, 2015 and January 1, 2020 for comorbidity screening that included children and adolescents aged 2-18 years who were hospitalized as planned research a retrospective study. Cases with additional disease or syndromic obesity and missing data were excluded from the study. Age, gender, demographic characteristics of all cases; body weight, height and body mass index (BMI) values and standard deviation scores (SDS), systolic and diastolic blood pressure measurements, presence of acanthosis nigricans, pubertal staging, laboratory data [fasting blood glucose, fasting insulin, glycosylated hemoglobin (HbA1c), fasting lipid profile, thyroid stimulating hormone (TSH), free thyroxine (fT4), adrenocorticotropic hormone (ACTH), cortisol and 120-minute OGTT results] and homeostatic model assessment of insulin resistance (Homeostatic Model Assessment of Insulin Resistance, HOMA-IR) values electronic file obtained from the information. HT status obtained by 24-hour blood pressure monitoring and NAFLD stages evaluated by ultrasonography (USG) were recorded. Results: 213 cases, 61% of whom were girls (n=130), with a mean age of 142.9±39.7 months, were included in the study. The mean BMI-SDS value of all cases was 2.9±0.8 (1.6-6.2). Mean BMI-SDS values of female subjects were statistically significantly higher than male subjects (p=0.006). Acanthosis nigricans was present in 62.9% (n=134) of all cases included in the study, 63.4% (n=85) of female cases, and 36.6% (n=49) of male cases. Pubertal female cases were more common in the study group. Similarly, while the puberty stage increased from 1 to 5, the percentage of female cases was increasing and male cases were decreasing. Mean fasting glucose, mean Alanine aminotransferase (ALT) and Aspartate aminotransferase (AST) values of male subjects were statistically significantly higher than female subjects (respectively p=0.046,