A postcolonial feminist approach to Toni Morrison's Beloved and Tayeb Salih's Season of Migration to the North
Toni Morrison'un Sevilen ve Tayeb Salih'in Kuzeye Göç Mevsimi adlı romanlarına postkolonyal feminist bir yaklaşım
  1. Tez No: 681960
  2. Yazar: EESA ABDULZAHRA MOHAISEN MOHAISEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZILA HEIDARZADEGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez postkolonyal feminizmi Toni Morrison'ın Sevgilisine ve Tayeb Salih'in Kuzeye Göç Mevsimi'ne uygulayarak sömürgeciliğin ve sömürge anlatılarının kadınlar üzerindeki etkisini ve eskiden sömürge ülkelerde kadınların temsilini incelemek için. Çalışma, Sevgili ve Kuzeye Göç Mevsimi adlı iki çağdaş romanın analitik bir okumasıdır. Doğu'da ve Batı'da kadınlara yönelik baskıları incelemiş ve analiz etmiştir. Aynı zamanda kültürel farklılıkların, birden çok baskı yönteminden muzdarip kadınların statüleri ve kimlikleri üzerindeki etkisini tartışır. Bu tez, postkolonyal feminizmin kadına yönelik her türlü şiddeti önlemek için sömürge politikasına karşı koyması gerekliliğini vurgulamaktadır. Çalışma, kadın kimliği ve aidiyet duygusu konusuna büyük ilgi göstererek bu tür sorunları araştırıyor. Çalışma giriş ve sonuç bölümlerinin yanı sıra iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, postkolonyal feminizm ve Arap ve Afrikalı-Amerikalı toplumların erkek egemenliğine direnmek için oynadığı role ilişkin bir literatür taraması ile feminizm dalgaları da dahil olmak üzere feminizmin ilkeleri üzerine olacak. İkinci bölüm Toni Morrison'ın Sevgilisi ve Tayeb Salih'in Kuzeye Göç Mevsimi'ni postkolonyal feminist bir bakış açısıyla kadınların baskıdan kurtuluşu ve baskının kadınları kimlik ve kültüre ne ölçüde etkilediğini incelemektedir. Konu, sömürgeciyi yerleştiren ve dünyayı onun etrafında tek bir yönde döndüren ve rolünü netleştiren bir vizyonun parçası olarak erkek egemenliğini reddetmeye yönelik karşıt yapısökümcü okumalar ve vizyonlar içinde postkolonyal feminizmi meşgul eden etik sorunların bazı boşluklarını sunuyor. Üçüncü Dünya ve Afro-Amerikan toplumlarındaki şiddet uygulamalarının her türlü insani sefalet ve adaletsizliğe karşı saldırgan gelenekler, ataerkil tahakküm ve kadınlar üzerindeki kibir bahanesiyle saldırganlığının gerekçelerini vurgulayan yeni bir yolla kadınların Tez, çalışma kapsamındaki romanlardaki kadınların, hırslı bir kadının özgürlüğünün sınırlarını anlaması ve onu genişletmede ısrar etmesi nedeniyle egemen güce isyan ettiği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis has applied postcolonial feminism to Toni Morrison's Beloved, and Tayeb Salih's Season of Migration to the North to study the impact of colonialism and colonial narratives on women and their's representation in formerly colonial countries. The study is an analytical reading of two contemporary novels, Beloved and Season of Migration to the North. It has examined and analyzed oppression of women in the East and the West. It also discusses the impact of cultural differences on the status and identity of women who suffer from multiple methods of oppression. This thesis emphasizes the necessity of postcolonial feminism to confront the colonial policy to prevent all kinds of violence against women. The study explores such problems with great interest in the topic of female identity and sense of belonging. The study consists of two main chapters besides the introduction and conclusion. The first chapter will be on the principles of feminism, including the waves of feminism with a literature review of postcolonial feminism and the role that Arab and African-American societies played to resist male domination. The second chapter examines Beloved by Toni Morrison and Season of Migration to the North by Tayeb Salih from a postcolonial feminist point of view about women's liberation from oppression and the extent to which pressure affects women of identity and culture. The topic presents some gaps of the ethical issues that preoccupied ‎postcolonial feminism within opposite deconstructive readings and visions to reject ‎male domination as part of a vision that placed the colonizer and made the world ‎revolve around it in one direction‎ and clarified the role of women in a new way highlighting the justifications for the aggression of violent practices in the Third World and Afro-American societies against all forms of human misery and injustice under the pretext of prevailing customs, patriarchal domination, and arrogance over women. The thesis concluded that women in the novels under the study rebelled against dominating power since an aspiring woman understands the limits of her freedom and insists on expanding it.