Turkish foreign policy since the disintegration of the USSR: Turkey-Azerbaijan relations from the primary fossil energy perspective
SSCB'nin dağılmasından bugüne Türk dış politikası eğilimi: Birincil fosil enerji kaynakları açısından Türkiye-Azerbaycan ilişkileri
  1. Tez No: 314935
  2. Yazar: EMRE ÇITAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜRKAN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma, Sovyetler Birliğinin dağılmasından bugüne kadar geçen sürede Türk Dış Politikasının komşu bölgelerdeki genel eğilimini, bu dönemdeki Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin seyrini ve bu ilişkide birincil enerji ticaretinin rolünü ortaya koymak için hazırlanmıştır.Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra uluslararası ortamda görülen değişimler, Türkiye için zaman zaman fırsat zaman zaman da tehdit olarak algılanmıştır. 1990'lar, Türkiye'nin yeni uluslararası ortama uyum sağlama çabalarına ve daha sonra da bölgenin önemli bir oyuncusu olmak için yaptığı hazırlıklara şahit olurken, 2000'li yıllarla birlikte Türk dış politikasının genel algısında değişiklikler olmuştur. Liberal görüşlerin ışığında, komşularla sıfır sorunlu ilişkiler kurma, düzen kurucu ülke olma ve yumuşak güç yöntemiyle Türkiye'yi merkezi bir devlete dönüştürme gibi kavramlar dış politika gündemine yerleşmiştir. Fakat Türkiye'nin yoğun çabalarına karşın, son yıllarda neredeyse tüm komşularla yaşanılan sorunlar ve Avrupa Birliği ile ilerlemeyen ilişkiler, Türk dış politikasının sorgulanmaya başlanmasına sebep olmuştur.Bu dönemde Türkiye ve Azerbaycan, özel bir ilişki süreci geçirmişlerdir. Çoğunlukla stratejik ortaklık düzeyine çıkan ve“Bir millet, iki devlet”anlayışına dayanan ilişkiler, zaman zaman gerilmiş ama bu dönem uzun sürmemiştir. Enerji ticaretinin eklenilmesiyle, tarihi, kültürel, coğrafi, dilsel, dinsel ve siyasi bağlar üzerinde kurulu olan ilişkiler daha anlamlı hale gelmiştir.Türk Dış Politikasının realist temellere dönmesi ve Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin ekonomi ağırlıklı olarak devam etmesi, Türkiye'nin bölgesinde başat aktör olmasının önünü açacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis was prepared to display Turkish foreign policy tendency in its neighboring areas since the disintegration of the USSR, Turkey-Azerbaijan relation process in the same period and the role of primary energy trade in Turkish-Azeri relations.The changes seen in international area after the demise of the Soviet Union were perceived sometimes as threats and sometimes as opportunities for Turkey. Whereas 1990's witnessed Turkey's efforts to adaption to the new international environment and Turkey's preparations to be a regional power in the future, there have been some changes in Turkish foreign policy perceptions through the 2000s. Under the lights of liberalism, such concepts as zero-problems with neighbors, being an order-instituting state and Turkey's being a central state positing by using soft power came into foreign policy agenda. However, in spite of Turkey's intensive efforts, problems with nearly all neighboring states in recent years and obstructed relations with European Union led Turkish foreign policy to be questioned.In this period, Turkey and Azerbaijan have undergone the process of a special relationship. Relations, which are in strategic partnership level in most time and based on“one nation, two states”motto, became uneasy time to time, but that period didn't last long. Based on historical, cultural, geographical, linguistic, religious and political ties, the relations turned to be more meaningful with the contribution of energy trade.On the condition that Turkish foreign policy tendency turns back to its realist assumptions and Turkey-Azerbaijan rapprochement develops mainly on the basis of economy, Turkey will get a significant opportunity to be prominent actor in its region.