Cezaevindeki kadınların 'annelik' deneyimleri: Ankara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu örneği
The experiences of ?motherhood? of the women in prison: The case of Ankara Closed Women Prison
  1. Tez No: 314934
  2. Yazar: DENİZ ZEYTİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM CANKURTARAN ÖNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı tutuklu/ hükümlü olarak cezaevinde bulunan kadınların algılarını, cezaevi öncesi ve süreci annelik deneyimlerini ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda, Ankara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan 5'i tutuklu ve 20'si hükümlü toplam 25 kadın ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir.Araştırmada kadınların; annelikle ilgili algılarına, cezaevi öncesi ve sonrası annelik deneyimlerine, çocuklarıyla olan ilişkilerine ilişkin bilgiler alınmaya çalışılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analiz sonucunda, annelerin annelik algı ve deneyimlerine ilişkin önemli bulgular elde edilmiştir.Bu araştırmada, cezaevindeki kadınların anneliği var olan egemen ideolojiler çerçevesinde tanımladıkları ve deneyimledikleri ortaya çıkarılmıştır. Görüşülen kadınlar anne olmanın kadına yeni bir kimlik kazandırdığını ve kadınlığın bütünleyici bir parçası olduğunu ifade etmişlerdir. Kadınlar tarafından annelik tanımlanırken kadınlar en çok; fedakârlık, sorumluluk, edep, vermek, yetmek ve yanında olmak kavramlarını kullanmakta ve bu kavramlar üzerinden anne olmayı tanımlamaktadır. Kadınlar cezaevindeki annelik deneyimlerinden bahsederken öncelikle yoğun olarak yaşadıkları özlemi belirtmişlerdir. Yoğun özlem duygusunun kaynağı olan yokluk duygusunun annelerde ortaya çıkardığı kopukluğun anne ? çocuk iletişiminin etkin sürdürülebilmesi açısından sıkıntılar yarattığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to uncover the arrested / convicted mothers? perceptions and experiences about motherhood during and before prison.In the course of the research 25 women of whom 5 are arrested and 20 are convicted, were interviewed in-depth in Ankara Women's Indoor Criminal Justice Institute.In this study, detailed information about women?s perception and thoughts regarding motherhood, their motherhood experiences inside the prison, their relations with their children and what has changed in this relation was tried to be obtained. As a result of the analysis of data obtained, significant discoveries were made.In this research, it?s been found that mothers characterise and experience motherhood within the framework of the existing dominant ideologies. Women interviewed stated that being a mother gives a women a new identity and is a complementary part of womanhood. While defining motherhood; women mostly use concepts of sacrifice, responsibility, decency, giving, satisfy and being at one?s side; and define motherhood via these concepts. While women talk about their experiences in the prison they primarily express their deep longings. It?s been observed that disconnection manifesting in the mothers due to the feeling of absence, which is the main reason for the feeling of deep longing, puts a strain on the mother-child communication.