Grek harfli Karamanlı Türkçesi metni Ahdi Cedid (1. -50. sayfalar) üzerine dil incelemesi
Language examine on Caramanian language Ahdi Cedid (1-50 pages) which were written with Greek alphabet
- Tez No: 314946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
Karamanlılar, Anadolu'daki Türkçe konuşan ve eserlerini Grek alfabesiyle Türkçe olarak yazan Ortodoks Hıristiyanlardır. Karamanlılar, 20. yy'ın başlarına kadar Anadolu'nun özellikle Niğde, Nevşehir, Karaman, Kayseri ve Konya gibi şehirlerinde yaşamışlardır. 1924 yılında Yunanistan'la yapılan nüfus mübadelesi sonucunda Yunanistan'a gönderilmişlerdir.Bu çalışmada Karamanlıların 1902 tarihinde yazmış oldukları Ahdi Cedid adlı İncil çevirisinin ilk 50 sayfası incelenmiştir. İlk 50 sayfalık kısımda İncilin matta bölümü yer almaktadır.Çalışmada ilk olarak Ahdi Cedid metninin 50 sayfalık bölümünün transkripsiyonu yapılmıştır. Grek harfleriyle yazılan bir eser olduğu için ilk önce eserde görülen imla özellikleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca, 50 sayfalık bölüm dil bilgisel olarak incelenmiş ve eserden hareketle Karamanlı Türkçesini dil özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Caramanias were Orthodox Christian in Anatolia. They used to Greek alphabet to write their text. They especially lived in Anatolia, cities such as Niğde, Nevşehir, Karaman, Kayseri and Konya. In 1924, They were sent Greece as a result of the population exchange between Greece and Turkey.This study, the first 50 pages of The Bible translation with the name Ahdi Cedid is examined. This work were written by Caramanians. The first 50-page section is Matthew part of the Bable.This study first, transcription of first 50-page section of Ahdi Cedid was made. Because of Greek letters, first work focuses on spelling features. Otherwise, The 50 pages are linguistically examine and also thanks to work, we have tried to determine language features of Caramanian Language.