Almanya'da dinsel alanın yönetimi ve kimlik: Köln Merkez Cami Projesi üzerinden İslam'ın Almanya kamusal alanında görünümü
Religious governance and identity in Germany; visibility of Islam in public sphere of Germany; debates on Cologne Mosque Project
  1. Tez No: 314959
  2. Yazar: İLKER ÇAYLA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. METE KAAN KAYNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Batı Avrupa devletleri İkinci Savaş sonrası ekonomilerini yeniden kurmak ve işgücü ihtiyaçlarını karşılamak üzere eski ve yeni sömürge ülkelerinden bunun olmadığı durumlarda başka ülkelerle ikili işbirliği antlaşmaları imzalayarak işçi almışlardır. Türkiye söz konusu olduğunda 1960 ve 1970'li yıllardaki geçici emek göçü aile birleşimleriyle başlayan bir süreç sonunda Almanya'da kalıcı hale gelen güçlü Türkiyeli toplulukların oluşmasıyla sonuçlanmıştır. Bu dönemde artan Müslüman göçü İslam'ın Avrupa'da en yaygın ikinci din olduğu bir Avrupa dinsel görünümünü ortaya çıkarmıştır. Bu araştırmanın odak noktası Almanya'da İslam'ın kamusal görünümü özel olarak da Köln Cami projesi üzerindeki tartışmalardır. Böyle bir çalışma Almanya'da Müslümanlarla ve göçmenlerle ilgili tartışmalarda daha iyi bir kavrayış kazanmak açısından önemlidir. Bu tezdeki araştırma yaklaşımı küreselleşme sürecindeki sorunlar ve uygulamalarla ilgili olarak ulus-aşırıcılık ve sosyal bir tahayyül olarak ele alınan kimlik politikalarını içermektedir. Araştırma sonucu Müslümanları Almanya'da tanımlanma girişimlerinin hem Müslümanları hem de içinde yaşadıkları toplumu etkileyen, Müslümanlar ve Alman kamu alanı arasındaki etkileşime dayanan diyalektik bir süreç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Western Europen States as a result of postwar reconstruction and labor shortage, either recruited worker from their former or present colonies, or in the absence of colonial labor, signed bilateral recruitment agreements. In the case of Turkish temporary labour migration to Germany in the 1960s and 1970s turned into a process of family reunification, which ultimately resulted in the establishment of strong Turkish communities in Germany. At the same time, increased Muslim migration has resulted in a chancing religion landscape in Europe in which Islam is the second largest religion. The focus of this research is in the area of public visibility of Islam in Germany, particularly debates about construction of Cologne Mosque. Such a study is important in order to gain better understanding of the issues related to Muslims and immigration in German. The research approach adopted in this dissertation includes transnationalism which linked to current issues and policies related to the processes of globalization and the politics of identity as a social imagination. The findings from this research provide evidence that recognition of Muslims in Germany is a dialectical process which interractions betweeen Muslims and public space of Germany imply for both Muslims and the society they live in.