An analysis of the translation of wordplays in Michael Frayn's Noises Off from a stylistic perspective
Biçembilim açısından Michael Frayn'in Oyunun Oyunu adlı eserinde sözcük oyunu çevirisi
- Tez No: 314960
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLAL ERKAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tiyatro metinlerinin sahnelenme özelliği ve bu türe özel çeviri stratejilerine gereksinim duyulması nedeniyle tiyatro çevirisi zorlu bir alan haline gelir. Tiyatro metinlerinde çevirmenin karşısında çıkan sözcük oyunları, çeviri sürecini daha da güç bir hale getirmektedir. Sözcük oyunu biçem açısından önemlidir ve bu olguların sözcük oyununun kaynak metinden erek dildeki metne aktarımı en az tiyatro metinlerinin çevirisi kadar zordur. Michael Frayn'in Noises Off adlı eseri, birçok sözcük oyunu içermesinin yanı sıra, kendi içerisinde Nothing On adlı, üç perdede okuyucu/izleyici tarafından izlenilen bir oyun barındırır. Bu açıdan tiyatro çevirisi için önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı sözü edilen tiyatro metninin analizinde, sözcük oyunlarının kaynak metini nasıl etkilediğini, sözcük oyunlarını erek dizgeye aktarabilmek için hangi çeviri yöntemlerinin kullanıldığını ve hangi etkenlerin çeviri sürecini ve dolayısıyla erek metnin biçemini etkilediğini saptamaktır. Yukarıda belirtilen noktaların belirlenmesi ve analizi için kaynak ve erek metin örnekleri karşılaştırılırken Jean Boase-Beier'ın (2006; 2011) yazın çevirisine biçemsel yaklaşımı ve Delabastita'nın (1993) sözcük oyunu sınıflandırması ve çeviri yöntemleri uygulanacaktır. Bu çalışmada sözcük oyunlarının biçemsel açıdan son derece önemli olduğu ve sözcük oyunlarını sadece komediye indirgemenin anlamda farklılıklara ve kaynak metnin genel biçeminde kayıplara yol açtığı bakış açısı baz alınmıştır. Bu bağlamda, sonuç kısmında sözcük oyunlarının büyük önem taşıyan yazın araçları olduğu ve çeviri sürecinde önem taşıması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Translating a theatre text written to be staged is a challenging task due to the presence of a performance level, which requires translation strategies specific to this genre. Wordplay, which is both an important stylistic feature and a challenge for the translator who translates a theatre text, therefore, complicates the task of translation even further. Furthermore, Michael Frayn?s Noises Off contains numerous instances of wordplay, and can be considered problematic even among other theatre texts containing wordplay, since it contains within itself another play entitled Nothing On, which the reader/audience witnesses in all three acts. The present study thus aims to analyze this extremely problematic theatre text with the purpose of determining how instances of wordplay affect the source text, which translation techniques can be used to transfer these instances to the target system without disrupting the source-text style, which factors affect this translation process as well as the target-text style. In order to identify and analyze the points made above, this study compares source and target text excerpts in line with Jean Boase-Beier?s (2006; 2011) stylistic approach to literary translation and Delabastita?s (1993) wordplay categorization and translation methods. Through the discussions mentioned above, it is underlined that wordplay is a vital stylistic feature, and that regarding its function to mere comedic relief results in gaps in meaning and the loss of the overall stylistic effect of the source text. In relation to this point, it is stated in the Conclusion of this thesis that instances of wordplay should be noted as essential literary elements and should be given significance during the translation process.