Genel bütçe gelir ve harcama tahminlerinin analizi: Türkiye üzerine ekonometrik bir inceleme
The analysis of the general budget revenue and expenditure forecasts: An econometric study on Turkey
- Tez No: 314967
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİDDİN BAĞDADİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezin amacı Maliye Bakanlığı tarafından yapılan 1924-2010 yılları arasındaki Genel Bütçe gelir ve gider tahminlerinin ne derece doğru olarak yapıldığını tespit etmektir. Bu bağlamda tez giriş ve sonuç bölümleri haricinde üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bütçe hakkında konu ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde yapılan değerlendirmede kullanılan yöntemler anlatılmış ve bu yöntemleri kullanan çeşitli çalışmalara yer verilmiştir. Son bölümde ise belirtilen dönemde yapılan tahminlerin doğruluğu; tahmin hatası, Theil'in eşitsizlik katsayısı ve rasyonel beklentiler hipotezi kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak tahmin hatası ile gelir ve başlangıç ödeneklerinin düşük, yılsonu ödeneklerinin ise yüksek tahmin edildiği tespit edilmiştir. Eşitsizlik katsayısı ile de benzer sonuçlar elde edilmiştir. Değerlendirmede kullanılan bir diğer yöntem olan rasyonel beklentiler hipotezine göre de gelir ve gider tahminlerinin rasyonel olarak yapılmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to determine the degree of the accuracy of the general budget revenue and expenditure estimates made by the Ministry of Finance between 1924-2010. Apart from the introduction and consclusion parts, the study composes of three sections. The first section contains information about the budget with relevant to the topic. In the second part the assessment methods used in this study and various studies using these methods are introduced. In the last chapter, the accuracy of the forecasts for the 1924-2010 periods are analyzed by using the forecast errors, the Theil?s inequality coefficients and the rational expectation hypothesis The results indicate that the estimations of revenues and initial allowances are underforecasted while the final allowances are overforecasted. Additionally, with the Theil?s inequality coefficient obtained similar results. An another method used in the evaluation is the rational expectation hypothesis and according to the results, neither the revenue nor the expenditure estimates were made rationally.