Matematik öğretimi dersi kapsamında kullanılan yazma etkinliklerinin sınıf öğretmeni adaylarının kesirler konusuna ilişkin pedagojik alan bilgilerine etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of the writing assignments used in mathematics methods course on elemantary pre-service teachers? pedagogical content knowledge on fractions
  1. Tez No: 314968
  2. Yazar: ELİF SEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. ELİF YETKİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Pedagojik alan bilgisi matematik öğretimi için gerekli olan matematik bilgisinin boyutlarından biridir ve alana ilişkin öğrenci bilgisi, alan öğretimi bilgisi gibi boyutlardan oluşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, alana ilişkin öğrenci bilgisini geliştirmeye yönelik tasarlanan yazma etkinliklerinin sınıf öğretmeni adaylarının kesirler konusuna ilişkin alan öğretimi bilgisine etkisini ortaya incelemektir.Bu çalışmada, nicel araştırma desenlerinden zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan bir devlet üniversitesinde Matematik Öğretimi dersine kayıtlı 53 sınıf öğretmeni adayından oluşmaktadır. Matematik öğretimi dersi deney ve kontrol gruplarında aynı şekilde işlenmekte iken deney grubuna farklı olarak alana ilişkin öğrenci bilgisini geliştirmeyi amaçlayan yazma etkinlikleri uygulanmıştır. Uygulama sonrasında her iki grubun konu alanı bilgisi ve pedagojik alan bilgisi karşılaştırılmıştır. Çalışmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen kesirler konusuna ilişkin pedagojik alan bilgisi ölçeği (alan öğretimi bilgisi ve alana ilişkin öğrenci bilgisi) ve konu alanı bilgisi (genel ve özel alan bilgisi) ölçeği ile toplanmıştır. Ayrıca öğretmen adayları tarafından tasarlanan etkinlik planları kullanılmıştır. Veriler SPSS 16.0 paket programı kullanılarak bağımsız örneklemler t-testi ve frekans analizi ile analiz edilmiştir.Çalışmanın bulguları, kontrol ve deney gruplarının kesirler konusuna yönelik genel alan bilgilerinin yüksek düzeyde olmasına karşın özel alan bilgilerinin ise düşük düzeyde olduğunu göstermiştir. Bunun yanında kesirler konusuna yönelik alana ilişkin öğrenci bilgisi ve alan öğretimi bilgisi erişi puanları bakımından deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak deney grubunun alan öğretimi bilgisi ve alana ilişkin öğrenci bilgisi erişi puanın kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Uygulama sonrasında deney ve kontrol gruplarının alan öğretimi ve alana ilişkin öğrenci bilgisi son-test puanları incelendiğinde iki grubunda başarı seviyesinin ölçekten alınabilecek orta puana yakın olduğu saptanmıştır. Ayrıca alan öğretimi bilgisi boyutlarının ve bu boyutların arasındaki ilişkilerin etkinlik planlama ödevleri ile daha net anlaşılabildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pedagogical content knowledge is one of the domains of the mathematical knowledge for teaching and is made up of dimensions such as knowledge of content and students, and knowledge of content and teaching. The purpose of this study was to investigate the effects of writing assignments used in mathematics method course and designed aiming at the improvement of the knowledge of content and students on the knowledge of content and teaching on fractions of the elementary pre-service teachers.In this study, weak experimental design which is one of the quantitative research designs was used. The sample of this study was 53 elementary pre-service teachers enrolled Elementary Mathematics Teaching Methods Course at a large public university within the Middle Anatolian region. While the mathematics methods course was taught in the same way in experiment and control groups, the experimental group was applied writing assessments aiming to improve knowledge of content and students. At the end of the application subject matter knowledge and pedagogical content knowledge of the two groups were compared. The scales used in data collection were the scale of pedagogical content knowledge (knowledge of content and teaching, and knowledge of content and students) on fractions and the scale of subject matter knowledge (common content knowledge and specialized content knowledge) on fractions and both of them were developed by the researcher. Also activity plans designed by the pre-service teachers were used. Data were analyzed through independent samples t-test and frequencies analyses by using SPSS 16.0 package program.Findings showed that although common content knowledge on fractions of the experimental and control groups were high level, their specialized content knowledge on fractions was low level. Also there were no significant differences between the gain scores of the experimental and control groups in terms of knowledge of content and students, and knowledge of content and teaching on fractions. However, experimental group?s gain scores on pedagogical content knowledge (knowledge of content and teaching, and knowledge of content and students) was observed higher than control group?s. At the end of the application, when the experimental and control groups? pedagogical content knowledge post-test scores were examined, it was determined that success levels of the two groups were about half the total points of the scale. Besides, it was observed the dimensions of knowledge of content and teaching, and the relationship between them could be determined efficiently by activity plans.