Current account dynamics and economic policies of Pakistan
Cari hesap dinamiği ve Pakistan ekonomik politikalar
  1. Tez No: 314974
  2. Yazar: IMRAN KHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ CANPOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Pakistan, küresel finansal krize, yüksek cari işlemler açığı ile yakalanmış ve yabancı yatırımlarda ciddi bir düşüş yaşanmıştır. Bu tezde; cari işlemler hesabınında ciddi bir yön değişiminin, real döviz kuru ve ticaret hadleri gibi göreli fiyatlar, üretim ve enflasyon gibi ulusal makroekonomik değişkenler üzerindeki etkileri test edilmiştir. Tezde, Obstfeld ve Rogoffun (2005) statik modeli çalışmasına dayanan Ferrero ve diğ. (2008) tarafından geliştirilen DSGE modeli kullanılmıştır. Tezde, Taylor kuralı Pakistan için para politikası tepki fonksiyonu olarak alınmuştır. Modelde, üretim şoku ve faiz oranı şoku olarak iki şok kullanılmıştır. Tezde; (a) cari işlemler açığının hızla kapanmasının real döviz kurunda yüksek değer kayıplarına yol açtığı (b) dış ticaret açığınındaki düşüşün cari işlemler hesabının dengeye gelmesinde ana itici güç olduğu (c) dış ticaret hadlerindeki düşüşün yabancı malları pahalılaştırıp harcamaların yerli mallara kaymasına yol açarak dış ticaret açığındaki azalmaya katkı sağladığı ve (d) Pakistan için Taylor kuralının, para politikası tepki fonksiyonu olarak geçersiz olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pakistan has faced the current global financial crisis with large current account deficit and sharp decline in foreign investment inflows. In this thesis we tested the implications of current account reversal for relative prices, that is, the real exchange rate and terms of trade and domestic macroeconomic variables like output and inflation. We used the DSGE model developed by Ferrero et al (2008) based on the work of Obstfeld and Rogoff?s (2005) static model of exchange rate responsiveness to current account reversals.Ferrero et al (2008) extended their approach by incorporating production and nominal rigidities in a monetary policy set up and endogenized the dynamic adjustment path of current account, real exchange rate, output and inflation. We used Taylor rule as monetary policy reaction function for Pakistan. We introduced two shocks to the model, namely productivity shock and interest rate shock. Our results suggest that: (a) current account reversal induces large real exchange rate depreciations, (b) Closure of trade deficit is the driving force of the current account rebalancing, (c)Terms of trade fall helped reduce trade deficit and produced expenditure switching effects by making foreign goods expensive; (d) Taylor rule as monetary policy reaction function does not hold for Pakistan.