Şiddet, yolsuzluk ve temel ekonomik göstergelerin SAARC ülkelerinde GSYİH üzerindeki etkisi: 2000-2022 dönemi
The impact of violence, corruption, and key economic indicators on GDP in SAARC countries: 2000–2022 period
  1. Tez No: 1005038
  2. Yazar: MOHAMMAD TAWFIQ NOORZAI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KUTLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Siyasal şiddet, yolsuzluk ve kurumsal zayıflıklar, gelişmekte olan ekonomilerde sürdürülebilir büyümenin önündeki temel engellerden biri olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışma, Güney Asya Bölgesel İşbirliği Teşkilatı'na (SAARC) üye ülkelerde 2000–2022 döneminde siyasal şiddet, yolsuzluk ve temel makroekonomik göstergelerin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Çalışma, siyasal istikrar, yolsuzluğun kontrolü, kamu borcu, cari işlemler dengesi, işsizlik oranı ve küreselleşme düzeyinin kişi başına düşen GSYİH üzerindeki kısa ve uzun dönemli etkilerini çok boyutlu bir panel veri yaklaşımıyla incelemektedir. Analiz sürecinde birinci ve ikinci nesil panel birim kök testleri, Johansen-Fisher panel eşbütünleşme testi, Vektör Hata Düzeltme Modeli (VECM), Panel Tamamen Düzeltilmiş En Küçük Kareler (FMOLS), Panel Dinamik En Küçük Kareler (DOLS) ve Panel Vektör Otoregresyon (PVAR) yöntemleri kullanılmıştır. Ampirik bulgular, SAARC ülkelerinde ekonomik büyümenin uzun vadede siyasal istikrar, kurumsal kalite ve küresel entegrasyon tarafından şekillendiğini göstermektedir. Siyasi istikrar ve küreselleşme değişkenleri büyümeyi pozitif yönde etkilerken, yolsuzluk, işsizlik ve yüksek kamu borcu ekonomik performansı olumsuz etkilemektedir. Ülke bazlı sonuçlar, Bhutan ve Maldivler gibi düşük yolsuzluk düzeyine ve güçlü yönetişim yapısına sahip ülkelerin en yüksek büyüme oranlarına ulaştığını; Afganistan ve Pakistan gibi yüksek yolsuzluk ve zayıf istikrara sahip ekonomilerin ise büyümede geride kaldığını ortaya koymaktadır. Bulgular, SAARC bölgesinde sürdürülebilir büyümenin yalnızca makroekonomik politikalarla değil, aynı zamanda etkin yönetişim, kurumsal şeffaflık ve siyasi istikrarın güçlendirilmesiyle mümkün olduğunu ampirik olarak doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Political violence, corruption, and institutional weaknesses are widely recognized as major obstacles to sustainable growth in developing economies. This study aims to analyze the impact of political violence, corruption, and key macroeconomic indicators on economic growth in the member countries of the South Asian Association for Regional Cooperation (SAARC) during the period 2000–2022. The research investigates the short- and long-term effects of political stability, control of corruption, public debt, current account balance, unemployment rate, and globalization level on GDP per capita through a multidimensional panel-data approach. Methodologically, the study employs first- and second-generation panel unit-root tests, the Johansen-Fisher panel cointegration test, the Vector Error Correction Model (VECM), Fully Modified Ordinary Least Squares (FMOLS), Dynamic Ordinary Least Squares (DOLS), and the Panel Vector Autoregression (PVAR) model. Empirical findings reveal that long-term economic growth in SAARC countries is shaped primarily by political stability, institutional quality, and the degree of global integration. Political stability and globalization exert significant positive effects on growth, whereas corruption, unemployment, and high public debt negatively affect economic performance. Country-specific results indicate that Bhutan and the Maldives, characterized by low corruption and strong governance structures, achieved the highest growth rates, while Afghanistan and Pakistan, suffering from institutional fragility and pervasive corruption, recorded the weakest outcomes. Overall, the results empirically confirm that sustainable economic growth in the SAARC region depends not only on sound macroeconomic policies but also on effective governance, institutional transparency, and the strengthening of political stability.