Home-office çalışanların gündelik yaşamda yeni medya kullanımı
New media use of home-office workers in everyday life
- Tez No: 314975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKSU BORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde küreselleşme ve neoliberalleşme gibi olgular ile beraber esnek çalışma biçimleri yaygınlaşmış ve daha görünür hale gelmiştir. Yeni kapitalizmin bu esnek çalışma türlerinden biri de zamanın ve mekanın esnek olarak kullanıldığı home-office çalışma biçimidir. Kurumsal saatlerden farklı çalışma saatlerine sahip olan bu çalışanlar, zamanı esnek olarak kullanmaktadırlar. Aynı zamanda evin ofis olarak kullanıldığı bu çalışma türünde iş ve boş zaman arası sınırlar belirsizleşmekte ve iş gündelik yaşamı ele geçirmektedir. Bu yüzden kapitalizmin gündelik yaşam uzantılarını deneyimleyen esnek zamanlı çalışanların gündelik yaşam deneyimlerini ortaya çıkarmak, değişen emek süreçlerine ilişkin farkındalık yaratması açısından önemlidir. Bu araştırma aynı zamanda, çoğunlukla yeni iletişim teknolojileriyle ilişkilendirilen home-office biçiminde çalışanların gündelik yaşam deneyimleri içinde yeni medyanın nasıl konumlandığını ortaya çıkarmak amacındadır.Home-office çalışanlarda çevirmenlik gibi yazım işleri ve tasarımcılık işleri olmak üzere iki temel çalışma alanı ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma alanları çoğu zaman yüksek eğitim veya teknik bilgi gerektirdiğinden beyaz yakalı sınıfa da işaret etmektedir. Başka bir deyişle home-office şeklinde çalışmayı mümkün kılan sınıfsal boyut, bu araştırmada orta sınıfı ve orta sınıfın eğilimlerini tartışma yolunu da açmıştır.Çalışmanın kapsamını Ankara'da yaşayan, çevirmenlik veya tasarımcılık yaparak evden çalışan insanlar oluşturmaktadır. Bu ve benzer meslek gruplarından toplam 12 katılımcı ile derinlemesine görüşme tekniği yoluyla nitel bir araştırma yapılmış, kendi iş ve gündelik yaşam pratikleri ve yeni medyayı ne şekillerde kullandıkları ortaya çıkarılmıştır. Bu temel iki soru kapsamında aynı zamanda home-office çalışanların esnek zaman kullanımını da içeren çalışma koşulları, iş bulma pratikleri, esnek zamanlı çalışmaya karşı getirdikleri oto-disiplin pratikleri, kendi yaşamlarına ilişkin algıları ve gelecek beklentileri, yeni medya dolayımıyla da gerçekleştirdikleri benlik sunumları, yeni medyayı meslektaşlarıyla bir kolektivite yaratmakta kullanıp kullanmadıkları hakkında verilere de ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, flexible work styles have spread and become more visible along with the phenomenon like globalization and neo-liberalization. One of the flexible work styles of the new capitalism is home-office in which time and space is utilized more flexibly. These workers, who have different working hours compared to the working hours of usual institutions, utilize time flexibly. With home being used also as an office, the line between working time and spare time becomes indistinct and work starts to invade daily life. Thus in terms of creating awareness regarding the changing labor processes, it is important to reveal the daily working experience of home office workers who experience the daily life extensions of the new capitalism. This research also intends to reveal how the new media is positioned within the daily human experience of home-office workers who are usually associated with the new communication technologies.Two main working fields stand out for home-office workers; translation and designing. These working fields indicate to white-collar class as they most often require higher education and know-how. In other words, the class dimension that makes it possible to work as home-office have also paved the way for discussing the middle class and middle class tendencies in this research.The scope of the research consists of people who live in Ankara and work at home in the field of translation and designing. Qualitative research was conducted using depth interview with 12 participants from such occupational groups and their work and daily practices and how they utilize the new media were brought out. Within the scope of these two questions, data were obtained regarding the working conditions of home-office workers including flexible time utilization, their job-creating practices, self-discipline practices they use against flexitime working, their self-presentation realized through new media and whether they use new media in order to creative collectivism with their colleagues.