Foucault'nun iktidar ve özne kavramlarından hareketle 'namus cinayetleri' üzerine bir çalışma
A study on honor killings in terms of Foucault's power and subject
- Tez No: 314992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİLE KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye örneği üzerinden giderek namus cinayetleri olgusunu tartışmaktır. Bu tartışma boyunca namus kavramı etrafında oluşan söylemlerin namus cinayetlerine nasıl sebep oldukları, bu söylem biçimlerinin analiziyle mümkün görünmektedir. Bu nedenle Foucault'nun düşünceleri bu söylem biçimlerinin oluşumlarını açıklamak bakımından gerekli görülmüştür.Çalışmanın ilk bölümünde Türkiye'de namus cinayetleri etrafında kurulan en temel söylem biçimleri, meşru-siyasi söylem, feminist söylem ve hukuk söylemi oluşum biçimleri ve amaçları bakımından ele alınmaktadır. Burada amaç birbirleriyle çatışan ve kesişen bu söylemlerin namus kavramını ve kadın bedenini nasıl kurduklarını göstermektir.İkinci bölümde adı geçen üç söylem biçiminin, Foucault'nun düşüncelerinden yola çıkarak siyasi anlamda nasıl kurulduklarına bakılmaktadır. Foucault açısından bakıldığında bu tür söylemlerin belirli oluşum biçimleri bulunmaktadır ve namus cinayetleri etrafında kurulan yapının siyasi analizi Foucault'nun özne, iktidar ve dispositifler hakkındaki düşünceleriyle açıklık kazanmaktadır.Üçüncü bölümde namus cinayetleri olgusu, Türkiye'deki kuramsal yaklaşımlar açısından değerlendirilmektedir. Foucault'nun söylemlerin tarihleri olması gerektiği düşüncesinden yola çıkarak, namus kavramını ve namus cinayetleri olgusunu tarihsel anlamda analiz eden kuramlara yer verilmektedir. Böylece namus cinayetlerinin günümüzde aldığı biçim ve namus kavramının tarihsel anlamda ataerkillik dolayımından geçerek nasıl içselleştirildiği gösterilmeye çalışılmaktadır.Çalışmanın sonunda, namus cinayetlerinin uzun vadede ortadan kaldırılmasının ataerkil düşünce sistemiyle mücadele etmekten geçtiği ve bu konuda öncelikle değişmesi gereken temel noktaların neler olabileceği üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is going through the example of Turkey to discuss the phenomenon of honor killings. During this discussion discourses around the concept of honor how caused the honor killings seems possible forms of discourse analysis about honor. Thus Foucault's considerations were required to explain the occurrences of this discourse, in terms of the formats.In the first part of the study was based around honor killings in Turkey, the most basic forms of discourse, legitimate and political discourse, the discourse of feminist discourse and the law of formation is discussed in terms of formats and purposes. The aim of this conflicting and intersecting discourses have established the concept of chastity and to show how women's bodies.In the second part we try to show how established the three discourses mentioned in terms of Foucault?s considerations. Foucault maintains that this kind of discourses has some forming and the political analysis of the construction of honor killings become clear in the way of this forming.In the third part we try to show theoretical approaches in Turkey about honor killings. Foucault maintains that every discourse has history and in terms of this consideration theoretical approaches argue the concept of honor and honor killings in the way of history. Thus it?s possible to understand the currently forms of honor killings in Turkey.At the end of this study we try to show the problem is fighting the thought of patriarchy for eliminate the honor killings and find which basic points need to change for the fighting.