Örgütsel adalet ve örgütsel özdeşleşme ilişkisinde yöneticilere duyulan güvenin aracı etkisi
The mediating effect of trust in supervisor on the relationship between organizational justice and organizational identification
- Tez No: 315039
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütsel adalet algıları ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide yöneticilere duyulan güvenin aracı etkisini incelemektir. Bu maksatla örgütsel adalet boyutları dağıtım, süreç, kişilerarası ve bilgisel adalet olacak şekilde dört; yöneticilere duyulan güven ise bilişsel ve duygusal güven olacak şekilde iki boyutta ele alınmıştır.Çalışma Ankara'da bir kamu kurumunda çalışan 161 kişi ile yürütülmüştür. Modelde yer alan değişkenler arasında doğrusal ve dolaylı etkileri belirlemek için yapısal eşitlik modeli çeşitlerinden biri olan yapısal regresyon modelleri oluşturulmuş ve yol analizleri yapılmıştır.Yapılan analizler sonucunda örgütsel adalet boyutlarından süreç adaletinin örgütsel özdeşleşme üzerinde doğrudan bir etkisinin olduğu; kişilerarası adaletin hem doğrudan hem de duygusal güven aracılığı ile dolaylı etkisi olduğu; bilgisel adaletin hem duygusal güven hem de bilişsel güven aracılığı ile dolaylı etkisi olduğu; dağıtım adaletinin ise ne doğrudan ne de dolaylı bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the relationship between organizational justice and organizational identification and the mediating effect of trust in supervisor on this relationship. For this purpose, organizational justice were taken with four dimensions as distributive, procedural, interpersonal and informational justice. Trust in supervisor were taken with two dimensions as cognition and affect-based trust.The study was conducted with 161 employees working for a public organization in Ankara. The structural regression model which is a kind of structural equation model was set and path analysis conducted to determine direct and indirect effects between variables.Research findings has indicated that procedural justice has direct effect on organizational identification; interpersonal justice has both direct, and indirect effect through affect based trust on organizational identification; informational justice has indirect effect through affect and cognition-based trust on organizational identification and distributive justive has neither direct, nor indirect effect on organizational identification.